Od ukupno sedam društava koja djeluju unutar Grupacije Đuro Đaković tri su društva iskazala pozitivan financijski rezultat, a četiri su iskazala gubitak, navodi se u obrazloženjima izvješća.
Kao glavni uzrok gubitka u slavonskobrodskoj grupaciji navode nedovoljnu zaposlenost kapaciteta uzrokovanu daljnjim padom izvoza.
Ukupni konsolidirani prihodi grupacije ostvareni su u iznosu od 275 milijuna kuna, što je pad za 46 posto u odnosu na godinu ranije, dok su ukupni rashodi smanjeni za 39 posto, na 325,3 milijuna kuna.
Prihodi od prodaje na domaćem tržištu ostvareni su u iznosu od 233 milijuna kuna, što je 85,7 posto ukupnih prihoda od prodaje.
U smanjenim ukupnim prihodima izvoz ima udio od tek 8,2 posto, dok je u 2009. njegov udio bio 29,95 posto. S obzirom na karakter većeg dijela proizvodnog programa grupacije Đuro Đaković izvoz je uvjet profitabilnog poslovanja grupacije, pogotovo najvećeg društva Đuro Đaković Specijalna vozila, navodi se u izvješću.
Također se ističe kako je grupacija u 2010. svjedočila i dalje niskoj potražnji iz inozemstva u branšama u kojima su posljednjih nekoliko godina imali najbolje rezultate (transportna sredstva, komponente za procesnu industriju i energetiku te elektroničku industriju).
No, iz grupacije naglašavaju kako s obzirom na stabiliziranu proizvodnju borbenih oklopnih vozila, time nesmetanu realizaciju postojećeg ugovora za Ministarstvo obrane, oživljavanje tržišta na kojima su prisutni što se ogleda kroz povećane upite i ugovorima sa svojim tradicionalnim kupcima u slijedećim kvaratima očekuju stabilizaciju i pozitivno poslovanje.
Sastavni dio dugoročne poslovne politike je razvoj i/ili usvajanje novih proizvoda nastalih kao rezultat vlastitog razvoja ili suradnjom s partnerima kao i usvajanje novih tehnologija u procesu proizvodnje, a iz grupacije ističu značajne razvojne napore u tri segmenta - razvoj kogeneracijskog postrojenja (do 1 MWel) na biomasu, razvoj novog tipa stroja za razminiranje i razvoj novog tipa vagona za prijevoz sekundarnih sirovina.
Stroj za razminiranje i vagon su u fazi komercijalnog nastupa, a prvo kogeneracijsko postrojenje je u fazi ispitivanja i puštanja u testni pogon, navode iz grupacije.
U većinskom vlasništvu Đuro Đaković Holdinga je sedam tvrtki - ĐĐ Inženjering, ĐĐ Elektromont, ĐĐ Specijalna vozila, ĐĐ Strojna obrada, ĐĐ Energetika i infrastruktura, ĐĐ Proizvodnja opreme i ĐĐ Slobodna zona.
Krajem prošle u društvima grupacije bilo je zaposleno ukupno 897 radnika, a prosječna je bruto plaća iznosila 6.612 kuna po zaposlenom.