Kao zamjenu za utjecajnog Omara Sulejmana, promoviranog u subotu na mjesto pomoćnika predsjednika, funkciju koja je ukinuta prije 30 godina, Hosni Mubarak je imenovao generala Murada Movafija, bivšeg guvernera Sjevernoj Sinaja, na čelo obavještajnih službi, piše dnevnik al-Ahram.
Unazad tjedan dana stotine tisuća prosvjednika zahtijeva odlazak egipatskog predsjednika, na čelu najnastanjenije arapske zemlje. Mubarak ne odstupa s vlasti, usprkos apelima oporbe pa čak i SAD-a, strateškog saveznika Egipta, za demokratskom "tranzicijom".
Mubarakovo imenovanje dugogodišnjeg šefa vojne obavještajne službe i njegova bliska suradnika Omara Sulejmana (74) na dužnost potpredsjednika prvi je put u 30 godina Mubarakove vladavine da je on kao prdsjednik imenovao potpredsjednika. Sulejman se rijetko pojavljivao u javnosti, ali je igrao važnu ulogu na čelu osjetljivih egipatskih diplomatskih operacija, a služio je i kao posrednik u pregovorima Izraela i Palestinaca, kao i unutarpalestinskih pregovora između zavađenih frakcija.
Sulejman, karijerni vojni časnik i čovjek Mubarakova povjerenja, naglo je napredovao u karijeri, kad je 1995. njegovom zaslugom Mubarak preživio pokušaj atentata u Etiopiji koji su izveli islamski ekstremisti.
Jedan dio stanovništva u Sulejmanu vidi osobu koja bi mogla spriječiti planove da Mubaraka naslijedi njegov sin Gamal, čemu se građani protive. U jednoj od američkih diplomatskih depeša koje je objavio WikiLiks navodi se da se Sulejman "grozi" od pomisli o Gamalu Mubaraku na mjestu predsjednika Egipta. Međutim, analitičari drže da je do Sulejmanova imenovanja možda došlo prekasno, a demonstranti, koji traže promjenu režima, skandirali su i parole protiv novog potpredsjednika, iako je on uživao ugled među stanovništvom.
"Ni Mubarak, ni Sulejman, želimo sami birati", vikali su demonstranti.