Uz narodne nošnje na izložbi su predstavljeni vez iz 19. stoljeća, ikone na staklu i ritualni svijećnjaci, a posjetitelje se želi potaknuti na razmišljanje što sve mogu izgubiti zaborave li tradiciju.
Izložbu je otvorio ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko, ustvrdivši kako izložba pokazuje sličnosti i različitosti dviju zemalja koje su, rekao je, i sad potvrdile tradicionalnu uspješnu suradnju. Zanimljivo je, kazao je veleposlanik, da su na izložbi predstavljeni predmeti iz regija iz kojih su se prije više stotina godina Ukrajinci doselili u Hrvatsku, u svoju drugu domovinu.
Ravnatelj Etnografskog muzeja Damodar Frlan rekao je da je ovo prva takva veća izložba otvorena u Hrvatskoj i izrazio nadu da će Hrvatska imati priliku predstaviti našu kulturu i tradiciju u Ukrajini idućih godina. Frlan očekuje veliki broj posjetitelja jer se večeras održava manifestacija Noć muzeja.
Ravnateljica uprave za međunarodnu kulturnu suradnju Ministarstva kulture Jasminka Lokas-Strpić napomenula je da upoznavanje tradicijske kulture doprinosi jačanju prijateljstva i kulturnih odnosa dviju zemalja a pritom je kao dragocjeno označila djelovanje ukrajinske zajednice u Hrvatskoj. Prezentacija ukrijanskih narodnih nošnji pruža uvid u bogatstvo tradicijske baštine i narodne umjetnosti Ukrajine koja se s pravom svrstava u jednu od najbogatijih kulturnih baština Europe, rekla je Lokas-Strpić.
Izložba na čijem su otvaranju bili predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, predstavnici vlade, diplomatskog zbora i pripadnici ukrajinske manjine održava se u sklopu dana ukrajinske kulture u Hrvatskoj.
Organizirali su je Veleposlanstvo Ukrajine u Hrvatskoj, Ukrajinska zajednica Republike Hrvatske, Etnografski muzej Zagreb te Institut kolekcionarstva narodnih umjetnina Lviv i Nacionalni muzej, Lviv, a projekt je ostvaren uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine i hrvatskog Ministarstva kulture.