U izvješću o "nasilju nad kršćanima", koje je u Strasbourgu prihvatila Parlamentarna skupština Vijeća Europe (PACE), ističe se i potreba suzbijanja vjerskog fundamentalizma i manipuliranja vjerom za političke svrhe.
Ta su dva fenomena "nerijetko polazište za terorizam kakav trenutačno poznajemo", istaknuli su parlamentarci.
PACE ocjenjuje da je supostojanje vjerskih zajednica "znak pluralizma i okružja pogodnog za razvoj demokracije i ljudskih prava".
Državne vlasti nekih muslimanskih zemalja u regiji "nisu uvijek slale dobre poruke" drugim vjerskim zajednicama, ocijenio je PACE.
U izvješću koje je sastavio talijanski kršćansko-demokratski zastupnik Luca Volonte zaključuje se da su "nesnošljivost i nasilje prema kršćanima u naglom porastu" te da je među žrtvama vjerskog nasilja u svijetu 75 posto kršćana.
Sjeverna Koreja bila je i 2010. na prvome mjestu među državama koje progone kršćane, po jednom drugom izvješću koje je u utorak na rubu sjednice PACE-a podnijela organizacija "Portes Ouvertes International" (POI). Za njom dolaze Afganistan, Saudijska Arabija i Iran, "gdje je prošlog mjeseca uhićeno više od stotinjak kršćana".
PACE, koji održava sjednice svaka tri mjeseca, oštro je osudio pokolj vjernika u sirskoj katoličkoj katedrali u Bagdadu u listopadu i bombaški napad u koptskoj crkvi u Aleksandriji u siječnju. On "odlučno traži" od Iraka i Egipta da počinitelje tih napada izvedu pred lice pravde.
PACE usto od Turske traži da rasvijetli okolnosti u kojima je prekinuta božićna polnoćka u selima Rizokarpasou i Ayia Triadi, na sjeveru Cipra.