Jean-Claude Trichet ostaje pri stajalištu da je najbolji put oporavka gospodarstva u eurozoni onaj proračunskih ušteda i upravljanja inflatornim pritiscima.
"Sve središnje banke u razdobljima obilježenima pritiscima na jačanje inflacije, izazvanim rastom cijena roba, moraju biti vrlo oprezne kako bi se spriječio efekt prelijevanja na domaće cijene", kazao je Trichet u razgovoru iz ureda u sjedištu ECB-a u Frankfurtu.
Čini se da je time čelnik ECB-a pokušao obuzdati inflatorna očekivanja. Radnici suočeni s rastom cijena roba u duljem razdoblju mogli bi zauzvrat zahtijevati povećanje plaća.
"U ovome trenutku ne očekujemo dugoročne učinke, a svi su svjesni toga da nećemo dopustiti da dođe do efekta prelijevanja", istaknuo je.
U intervjuu za WSJ objavljenom uoči ovotjednog održavanja Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu, Trichet je nadalje kazao da neće dopustiti da slabosti u gospodarstvima Irske i Grčke odgode povećanje ključnih kamatnih stopa ako cjenovna stabilnost bude dovedena u pitanje.
Iako mjere štednje u Irskoj i Grčkoj, kao i drugdje, povećavaju nezaposlenost, Trichet odlučno odbacuje kritike poput onih iz Ujedinjenih naroda koji su prošli tjedan upozorili da bi proračunske mjere mogle izazvati novu gospodarsku krizu u Europi.
"Ne prihvaćam olake ocjene koje bi navodile na zaključak da se provedbom razboritijih fiskalnih mjera koči rast", kazao je Trichet.
Sjedinjene Države, uz potporu čelnika američke središnje banke Fed Bena Bernankea, odlučile su se za pakete poticaja kako bi potpomogle oporavak gospodarstva, za razliku od nekih europskih gospodarstava koja muku muče s izlaskom iz krize.
"Nije na meni da dijelim savjete ostalim razvijenim gospodarstvima", kazao je Trichet.
Njegov osmogodišnji mandat završava u listopadu ove godine.