Turski šef diplomacije Ahmet Davutoglu i njegov katarski kolega Hamad ben Jasem ben Džabr al-Thani priopćili su da su predali prijedlog za rješenje krize koji je "primljen s rezervom, te su oni odlučili prekinuti" misiju u Libanonu.
Saudijska Arabija ranije je objavila da se povlači iz posredničke misije i upozorila na opasnost od podjela u Libanonu koji je u krizi od ubojstva bivšeg premijera Rafika Haririja 2005. godine.
Kriza se zaoštrila otkako su ministri iz proiranskog šijitskog pokreta Hezbolah i njihovi saveznici napustili vladu Sada Haririja, sina ubijenog Rafika. Time su srušili vladu nacionalnog jedinstva uoči podizanja optužnice za Haririjevo ubojstvo.
Očekuje se da će Poseban UN-ov sud sa sjedištem u Den Haagu optužiti za to ubojstvo Hezbolah, osnovan 1982. kao paravojni pokret, koji ne priznaje UN-ov sud i odbacuje sve optužbe.
Međunarodna zajednica strahuje da bi kriza u Libanonu mogla potaknuti ponovno izbijanje građanskog rata u toj zemlji.
Prema libanonskom sustavu, predsjednik države mora biti kršćanski maronit, premijer sunit, a predsjednik parlamenta iz redova šijita, pošto svaka od tih glavnih religija čini oko trećinu stanovništva Libanona od ukupno četiri milijuna stanovnika.