Hrvatsko članstvo u NATO-u pruža dobre mogućnosti i hrvatskim tvrtkama, što pokazuje primjer tvrtke Insig 2 koja je nedavno dobila posao na održavanju informacijske sigurnosti u NATO-ovoj bazi u Napulju, rekao je novinarima nakon susreta ministar Božinović.
"To govori da je hrvatska pamet nešto na čemu možemo graditi i ekonomsku komponentu naše suradnje unutar Saveza, jer to nije mala stvar i mislim da treba služiti kao poruka svim hrvatskim tvrtkama da se bez zadrške kandidiraju za poslove u NATO-u, a uloga je države da im u tome bude od pomoći", rekao je ministar.
Hrvatski doprinos NATO-ovim operacijama je na visokoj cijeni i hrvatski vojnici su među najbolje obučenima, ističe ministar dodajući da hrvatska industrija danas oprema pripadnike oružanih snaga "od kacige do čizama, iako tu još ima prostora, kada je u pitanju osobno naoružanje".
"To je nešto što koristi ne samo oružanim snagama, nego nešto što je vidljivo na tako velikom tržištu i što može otvoriti nove mogućnosti za sve nas", rekao je Božinović.
U razgovoru s glavnim tajnikom bilo je riječi i o hrvatskom interesu da se uspostavi suradnja između veteranskih udruga unutar NATO-a, što je jedan od zaključaka Lisabonskog summita.
"Hrvatska sa svojom braniteljskom populacijom može biti jedan od vodećih čimbenika u toj inicijativi i ja sam iskazao našu spremnost, interes i želju da ta populacija unutar NATO-a dobije vidljiviju ulogu", rekao je ministar.
U razgovoru s Pierrom Vimontom bilo je riječ o tome kako napreduje proces uspostave europske diplomatske službe, koja je uspostavljena Lisabonskim ugovorom.
"Ta se služba bavi i onime što u klasičnim diplomacijama obavljaju vojni atašei, tako da tu postoji i interes ministarstva obrane", rekao je ministar dodajući kako će hrvatski diplomati i vojni diplomati također morati naći svoje mjesto u europskoj diplomatskoj službi.