FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: neizvjestan daljnji smjer tržišta

Autor: neba
ZAGREB, 18. siječnja 2011. (Hina) - Nakon jučerašnjeg snažnog rasta indeksa na Zagrebačkoj burzi, podijeljena su mišljenja analitičara o daljnjem smjeru kretanja cijena dionica, a u fokusu ulagača i dalje će biti Ina.

Od 10 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 4 danas očekuje stagnaciju Crobexa, 4 porast, a 2 pad.

Jučerašnje trgovanje ostat će zapamćeno po izuzetnim oscilacijama indeksa. Na početku trgovanja Crobexi su zaronili i više od 2 posto, da bi do kraja dana snažno porasli.

Na kraju je Crobex indeks jučer ojačao za 1,49 posto, na 2.273 boda, najvišu razinu od 16. listopada 2009. godine, kada je iznosio 2.282 boda.

Crobex10 skočio je, pak, 1,88 posto, na 1.247 bodova, najvišu razinu od kada je uveden u srpnju 2009. godine.

Redovni promet dosegnuo je 51,7 milijuna kuna, što je oko 120 milijuna manje nego u petak.

Najviše se trgovalo dionicom Ine, kojom je ostvareno oko 21 milijun kuna prometa, pri čemu joj je cijena porasla oko 2 posto, na 3.470 kuna, najvišu razinu od kada se njome trguje.

Nakon što je u petak istekla ponuda MOL-a za kupnju dionica Ine, cijena domaće naftne kompanije jučer je izuzetno oscilirala. U prvih pola sata trgovanja potonula je za više od 8 posto, da bi kasnije dosegnula rekordnu razinu.

Ina će i dalje biti u fokusu ulagača, kao i ostala uobičajeno najlikvidnija izdanja, kaže Ana Franin, financijska analitičarka u Raiffeisen Consultingu.

„Danas očekujem unovčavanje dobiti, korekciju cijena dionica, nakon duljeg razdoblja njihovog snažnog rasta. Stoga bi indeksi danas mogli stagnirati ili blago utonuti u minus“, ocjenjuje Ana Franin.

Jučer su veću pozornost ulagača nego inače privukle i dionice kompanija iz Agrokorova koncerna, nakon vijesti da je taj koncern izdao obveznice u iznosu od 150 milijuna eura s prinosom od 8,04 posto, čime će se refinancirati postojeća kratkoročna zaduženja.

„To je pozitivno ocijenjeno na tržištu jer se radi o refinanciranju Agrokorovog kratkoročnog duga dugoročnim, pa je sada oko 90 posto duga dugoročno“, kaže Franin.

Pozornost ulagača privukla je jučer i dionica Dom Holdinga, kojoj je cijena porasla za 2,6 posto, nakon što je Valamar Grupa izvijestila o namjeri preuzimanje Dom holdinga.

Sa svjetskih tržišta, pak, stižu nejasni signali. Na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago porasle, nakon jučerašnjeg pada, no trgovalo se vrlo oprezno.

„Američki terminski indeksi trenutno su u minusu, a najviše se čeka kako će ulagači na Wall Streetu reagirati na vijest da je Steven Jobs, izvršni direktor Applea, ponovno na bolovanju, nakon što se prije dvije godine, također zbog zdravstvenih problema, povukao iz tvrtke“, klaže Franin.

Jučer je na europskim burzama cijena dionice Applea pala više od 6 posto.

Tehnička analiza Crobexa: cijene porasle do granice otpora

Crobex indeks nalazi se u prilično jasnoj situaciji po pitanju tehničke analize.

„Proučavanjem kretanja cijena na dugogodišnjim grafovima lako je uočljivo da je zona ispod 2.300 bodova izuzetno bitna za nastavak trgovanja na Zagrebačkoj burzi. Pažljivijom analizom ovu zonu možemo definirati kao prostor između 2.275 i 2.315 bodova Crobexa, što predstavlja prostor od čak 40 bodova“, ističe Marko Erdeljac, voditelj retail deska u investicijskom društvu Erste vrijednosni papiri.

Ta je zona, kaže, pružala potporu, ali i otpor trgovanju već više puta.

„Na važnosti je dobila još krajem 2008. godine kada je u nekoliko tjedana uz veliku volatilnost više puta bila probijana s prodajne, ali i kupovne strane. Tada je navedena zona poslužila kao stepenica pri padu cijena dionica te se konačnim probijanjem iste tržište spustilo do razine od 1.240 bodova“, kaže Erdeljac.

Nakon odbijanja cijena od nizina iz 2009. godine, u nekoliko je navrata zona ispod 2.300 bodova poslužila kao otpor nastavku pozitivnih kretanja na burzi.

„Početkom 2011. godine, nakon rasta Crobexa u zadnjem lanjskom mjesecu, cijene su opet ušle u područje otpora, pri čemu je najviša razina Crobexa od početka ove godine iznosila 2.281,27 bodova. No, kasnije je skliznuo s te razine, što se može pripisati tehničkim prodajama zbog ulaska u zonu otpora“, kaže Erdeljac.

Objašnjava da je vidljivo na primjeru kretanja Crobexa u 2008. i 2009. godini da se zone potpore pri padu dionica vrlo lako pretvaraju u zonu otpora pri rastu, pa će zato važno pratiti daljnja kretanja Crobexa na ovim razinama.

Daljnje kretanje Crobexa može biti referenca za ulaganje u dionice sastavnice istog indeksa, ali i u ostale dionice na domaćem tržištu.

Dodatnim proučavanjem kretanja cijena na grafu, uz pomoć dnevnog/tjednog RSI indeksa (relative strenght indeks – tehnički indikator koji uspoređuje silinu nedavnih porasta instrumenta naspram siline nedavnih gubitaka), dolazi se do saznanja da je Crobex trenutno u stanju prekupljenosti.

„Stanje prekupljenosti nije nužno poziv na prodaju tehničkim analitičarima već se može koristiti samo kao jedna od referenci za izradu tehničke analize. Razlog zašto RSI indeks nije uvijek validna potvrda stanja na burzi je činjenica da se cijene mogu ponašati iracionalno puno dulje nego pojedini investitori mogu ostati likvidni. No, pregledom situacije na mjesečnoj razini uočavamo odbijanje RSI-a na početku prosinca iz zone potkupljenosti, koja se izvrsno poklapa s početkom rasta cijena dionica i porastom Crobexa“, ističe Erdeljac.

Iz svega toga može se izvući niz zaključaka.

„Zona 2.275 - 2.315 bodova na Crobexu je klasificirana kao zona otpora. U slučaju pokušaja probijanja iste zone, volumen ukupnog trgovanja mora biti značajan, kako bi se potvrdila važnost zone otpora. Kako je dosad tržište već više puta pokušavalo probiti tu liniju, potencijalna korekcija je sasvim moguća. No, eventualnim probijanjem i završavanjem iznad zone otpora, ona postaje zona potpore“, objašnjava Erdeljac.

Od početka prosinca prošle godine Crobex indeks skočio je oko 25 posto, pa je moguća njegova korekcija zbog trenutne pregrijanosti nekih tehničkih indikatora (poput RSI-a).

„Iako je kratkoročni trend, započet početkom prosinca prošle godine, zasad još uvijek pozitivan, sama prisutnost zone otpora predstavlja važnu granicu ispod koje se može formirati tehnička prodaja te samim time spustiti cijene prema dolje, što se lako moglo vidjeti u 'blitz' padu, kakav je bio jučer na početku trgovanja“, kaže Erdeljac.

U bikovskom scenariju razvoja situacije, u slučaju korekcije cijena, Crobex bi mogao pasti do razine od 2.025 bodova. Tu bi pragovi od 2.120 i 2.090 bodova poslužili kao točke gdje bi se mogla naći potpora i eventualno odbijanje cijena prema gore.

Svaki daljnji pad Crobexa ispod razine od 2.025 bodova mogao bi biti klasificiran kao promjena trenda započetog u prosincu prošle godine te bi otvorio put padu tržišta do granica od 1.925, odnosno 1.775 bodova.

„U slučaju da se korekcija cijena, uzrokovana blizinom zone otpora od 2.275 do 2.315 bodova, pokaže blagom ili sasvim izostane, a dionički bikovi uspiju pogurati cijene prema gore, odnosno preskoče zonu otpora, na velikom volumenu, ista zona će se pokazati kao zona potpore u daljnjem trgovanju. Preskakanjem zone otpora i nastavkom pozitivnog trgovanja krajnji cilj Crobexa se penje na 3.220 bodova“, zaključuje Erdeljac.

(Hina) xsbo yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙