Predsjednik Francuske, bivšeg tuniskog kolonijalnog vladara, Nicolas Sarkozy izjavio je da Francuska pruža snažnu potporu "demokratskoj volji naroda u Tunisu". nakon njegova susreta s nekoliko ministara u Parizu.
"Posljednjih tjedana, Tunišani su izrazili svoju privrženost demokraciji. Francuska, koju s Tunisom vežu mnoge prijateljske veze, stanovnicima u tome daje snažnu potporu", priopćio je Sarkozy.
Pariz je dosad imao ograničenu ulogu u prijenosu vlasti u Tunisu, odbivši primiti bivšeg predsjednika Zinea el Abidinea Ben Alija, koji je u petak navečer pobjegao iz zemlje.
Francuska je ujedno pozvala na što skorije održavanje demokratskih izbora i najavila da će blokirati sumnjiva kretanja tuniske imovine u Francuskoj.
Na povratak mira u Tunis i održavanje izbora tijekom dana pozvale su i Italija, Njemačka, Sjedinjene Države, Rusija, Arapska Liga i Egipat.
Iako je predsjednik Zine El Abidin Ben Ali napustio zemlju, u Tunisu se u subotu nastavljaju nemiri - najmanje 42 zatvorenika izgubila su život u požaru u zatvoru u Monastiru, pljačkaši kradu iz trgovina, zapaljena je glavna željeznička postaja u Tunisu, a glavnim gradom odjekuje i sporadična pucnjava.
U međuvremenu je dužnost privremenog predsjednika države preuzeo predsjednik parlamenta Fuad Mebaza, nakon što je ranije tunisko ustavno vijeće priopćilo da tu dužnost po ustavu ne može obnašati premijer Mohmed Ganuši, koji se još u petak proglasio privremenim predsjednikom. Izbori za novog predsjednika moraju se održati u roku od 60 dana, priopćilo je ustavno vijeće.
Čelnik tuniske oporbe Mustafa Ben Džafar objavio je da se premijerom Ganušijem pregovara o stvaranju koalicijske vlade nacionalnog jedinstva i da će o tome najvjerojatnije biti postignut dogovor.