ZAGREB - Predsjednik Republike Ivo Josipović podržao je danas Povelju za novi početak, dokument koji mu je predstavilo Nacionalno vijeće za konkurentnost, a kojim se definiraju ciljevi razvoja Hrvatske do 2025. godine. NVK smatra kako treba na nacionalnoj razini postaviti jasne i mjerljive ciljeve te viziju kako će Hrvatska izgledati za 15-tak godina, rečeno je nakon sastanka u Uredu Predsjednika. Ciljevi su do 2025. godine povećati BDP po stanovniku na 30.000 eura, kako bi Hrvatska dostigla projicirani prosjek EU-a, povećati ukupnu zaposlenost stanovništva sa sadašnjih 61,7 posto na 75 posto, te povećati udio visoko obrazovanih s 20 posto na 30 posto stanovništva. Josipović je ocijenio da je Povelja potrebna Hrvatskoj jer su naša država i društvo u krizi, a ne samo EU nego i gotovo sve razvijene zemlje, korporacije, pa čak i nevladine organizacije imaju svoju viziju razvoja u idućih deset godina. Radi se o dokumentu relativno visoke razine općenitosti, no važno je da u konačnoj verziji, za tjedan ili dva, dobije potporu ključnih faktora u našem društvu, istaknuo je Josipović. Uvjeren sam da će mnoge političke opcije podržati te ciljeve i obećati rast BDP-a, veću zaposlenost i obrazovanje, no oni koji samo obećavaju a ne ostvaruju nestat će s političke scene, kaže Josipović. Predsjednik NVK-a Ivica Mudrinić ističe da je Hrvatskoj potreban "novi početak" zato jer je dosadašnji model ekonomskog rasta i društvenog razvoja potrošen. Ministar gospodarstva Đuro Popijač smatra da će ciljeve iz Povelje svaka politička opcija i Vlada sigurno podržati, a premijerka Jadranka Kosor i njezina Vlada već su to učinili. Čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešmir Sever napomenuo je da su sindikati spremni poduprijeti Povelju ali će inzistirati da se njome prvenstveno vrednuje radnika, jer ne žele "da se u općenitosti izgubi čovjek".
ZAGREB - Snažan optimizam i danas je zapljusnuo Zagrebačku burzu, tako da su indeksi do podneva skočili više od 1 posto, a cijena dionice Ine dosegnula najvišu ikad zabilježenu razinu od 3.430 kuna. Crobex indeks bio je oko podneva na dobitku 1,36 posto, na 2.268 bodova. To je njegova najviša razina od 19. listopada 2009. kada je iznosio 2.273 boda. Istodobno, Crobex10 skočio je 1,63 posto, na 1.241 bod, novu najvišu razinu od svog uvođenja u srpnju 2009. Redovni promet dionicama premašio je 49 milijuna kuna, što je otprilike 12 milijuna više nego jučer u ovo doba. Dionicom Ine ostvareno je do podneva gotovo 25 milijuna kuna prometa, otprilike isto kao i jučer u ovo doba, dok joj je cijena skočila 4,63 posto, na rekordnu razinu od 3.430 kuna. Slijedi dionica Jadranskog naftovoda, kojom je ostvareno 6,6 milijuna kuna prometa, a cijena joj je u blagom plusu, za 0,02 posto. Dionicom HT-a istodobno je protrgovano 5,3 milijuna kuna, uz rast njezine cijene za otprilike 1 posto. Među milijunaše uvrstile su se do podneva i dionice Dalekovoda i Ingre, ostvarivši rast cijene za 9 odnosno 1,6 posto. Direktorica Službe za investicijsko bankarstvo Štedbanke Ivana Hatvalić kaže kako su analitičari i brokeri još oprezni u svojim procjenama i očekivanjima daljnjih kretanja na domaćoj burzi, budući da su se u protekle dvije godine negativnih trendova navikli na kratka razdoblja rasta cijena dionica iza kojih uslijede oštre dobitonosne prodaje. "Godina je na burzi vrlo dobro počela. Svi se nadamo da će se pozitivno raspoloženje nastaviti i idućega tjedna, nakon što istekne rok za otkup 'free float' dionica MOL-a", zaključuje Hatvalić. Ponuda MOL-a za otkup 'free-float' dionica Ine na Zagrebačkoj burzi, po cijeni od 2.800 kuna, istječe sutra.
ZAGREB - Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja odbacila je inicijativu MOL-a za pokretanje postupka utvrđivanja zabranjenog sporazuma obveznih mirovinskih fondova o cijeni dionice Ine, jer nema uvjeta za pokretanje tog postupka prema Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja, već je riječ o tržištu kapitala koje je regulirano Zakonom o tržištu kapitala za čije je provođenje nadležna Hanfa. Kako se navodi u priopćenju s danas održane sjednice Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja donijela je odluku o odbacivanju inicijative MOL-a za pokretanje postupka utvrđivanja zabranjenog sporazuma obveznih mirovinskih fondova o cijeni dionice Ine. MOL u svojoj inicijativi navodi kako je riječ o kartelnom sporazumu četiri fonda o kupnji dionica Ine po istoj cijeni u istom razdoblju. Odlučeno je kako u konkretnom slučaju nema uvjeta za pokretanje postupka utvrđivanja zabranjenog sporazuma prema Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja. Naime, ZZTN se primjenjuje na pravne i fizičke osobe koje sudjeluju u prometu roba i usluga, navode iz AZTN-a. U smislu propisa o tržišnom natjecanju dionicu se ne može smatrati ni robom niti uslugom. Trgovanje (promet) dionicama odvija se na posebno uređenom tržištu. Riječ je o tržištu kapitala koje je u potpunosti regulirano Zakonom o tržištu kapitala. Za provođenje toga propisa nadležna je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa), zaključuje se u priopćenju.
ZAGREB - Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga naložila je danas Zagrebačkoj burzi da privremeno obustavi trgovanje dionicama Luke Ploče dok javnost ne bude ispravno i točno obaviještena o okolnostima pod kojim se namjerava javnom ponudom provesti postupak povećanja temeljnog kapitala Luke Ploče. Kako se navodi u obrazloženju Hanfe, 15. prosinca 2010. u Narodnim novinama je objavljen saziv na izvanrednu glavnu skupštinu Luke Ploče na kojoj se između ostalog predviđa donošenje odluke o povećanju temeljnog kapitala i izdavanju redovnih dionica ulozima u novcu. Prema tom prijedlogu, povećanje će se provesti javnom ponudom dionica, uplatom u novcu, u dva kruga, "pri čemu će raspon cijene te konačnu cijenu dionica u javnoj ponudi utvrditi Uprava uz suglasnost Nadzornog odbora, s tim da se nove dionice ne mogu izdati za iznos koji je manji od nominalnog iznosa dionice, odnosno 400 kuna po dionici". Međutim, prema podacima kojima Hanfa raspolaže, član Uprave Ivan Pavlović, u siječnju je gostujući u radijskoj emisiji iznio raspon cijene od 1.200 do 1.500 kuna za prvi krug upisa, a druga informacija se odnosi na vraćanje novca upisnicima u prvom krugu - izneseno je da će se u slučaju naknadno postizanja niže cijene upisnicima u prvom krugu naknadno vratiti razlika u cijeni, a danas se u jednim poslovnim novinama iznosi informacija da će raspon cijene u dokapitalizaciji biti između 800 i 1.500 kuna po dionici. Hanfa ocjenjuje da informacija o točnom rasponu cijene i eventualnom vraćanju razlike u cijeni predstavljaju prema svom sadržaju povlaštenu informaciju koju je izdavatelj obvezan bez odgode objaviti na zakonom propisan način.
ZAGREB - Gospodarska kriza ne utječe na zadovoljstvo poslom, a za sreću na poslu najvažnije je raditi posao koji voliš, potom odnos s kolegama i nadređenima te pravedna primanja, pokazuju rezultati ankete provedene na portalu MojPosao tijekom prosinca, u kojoj je sudjelovalo više od 600 ispitanika. Kada zamisle svoj radni dan, 43 posto anketiranih je pritom sretno ili vrlo sretno, a u istovjetnom istraživanju iz 2005. godine njihov udjel bilo je približno isti (45 posto). Pored sretnika, 37 posto ispitanika nije niti sretno niti nesretno, dok ih je petina (20 posto) nesretna ili vrlo nesretna. Po podacima iz ankete portala MojPosao, najsretniji ispitanici su oni s najvišim primanjima i čak 52 posto onih s mjesečnim neto primanjima iznad osam, odnosno deset tisuća kuna, su sretni ili vrlo sretni na svome radnom mjestu. S druge strane, samo trećina (31 posto) onih s najnižim primanjima (do 4.000 kuna) se na poslu osjeća isto tako. Za sreću na radnom mjestu važno je ili vrlo važno da "radiš posao koji voliš" smatra 95 posto ispitanika, zatim da "imaš kolege koje cijeniš i koji cijene tebe" te da "te nadređeni cijeni" (po 91 posto). Četvrta po redu važnosti su pravedna primanja, za koja 89 posto ispitanika smatra da su bitna za sreću na radnom mjestu. Prema rezultatima ankete, čak 60 posto ispitanika izjavilo je da rade posao koji vole.
ZAGREB - Promet putnika u hrvatskim je zračnim lukama u prošloj godini u odnosu na godinu prije porastao za 5,78 posto, a u zračnim je lukama zabilježen promet 5,18 milijuna putnika, podaci su Agencije za civilno zrakoplovstvo. Najveći postotni porast broja prevezenih putnika bilježi Zračna luka Zadar, za 30,56 posto. Prošle je godine u toj zračnoj luci evidentirano 254,8 tisuća putnika. U Zračnoj luci Dubrovnik broj putnika u 2010. godini je u odnosu na godinu ranije povećan za 13,32 posto, na 1,25 milijuna, a kroz splitski aerodrom prošlo je 1,18 milijuna putnika, što je porast za 9,98 posto na godišnjoj razini. Najveći hrvatska zračna luka, zagrebačka, zabilježila je u prošloj godini 2,06 milijuna putnika što je 0,55 posto više nego 2009. Još su dvije zračne luke prošle godine ostvarile rast broja putnika - Zračna luka Pula (3,75 posto) i Zračna luka Osijek (1,57 posto). Broj putnika pao je u zračnim lukama na Braču, Malom Lošinju i Krku, pri čemu je pad na malom Lošinju i Krku znatan - 50,75 posto odnosno 44,22 posto, a na Braču je bilo 10,81 posto manje putnika u odnosu na 2009. godinu. Ukupni prijevoz tereta kroz hrvatske zračne luke pao je za 21,52 posto, na 9,29 tisuća tona.
ZAGREB - Kuna je na današnjoj tečajnici Hrvatske narodne banke (HNB) oslabila prema euru za 0,06 posto u odnosu na jučerašnju tečajnu listu. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a iznosi 7,406011 kuna. Istodobno su na vrijednosti prema kuni izgubile sve ostale promatrane inozemne valute, pri čemu je vrijednost švicarskog franka pala za 0,95 posto pa njegov srednji tečaj iznosi 5,791828 kuna. Američki je dolar pojeftinio 0,97 posto, na 5,628523 kune, a srednji tečaj britanske funte od 8,869474 kune niži je za 0,17 posto.