FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

UN upozorava na novu krize hrane u svijetu

Autor: dmus
PARIZ, 11. siječnja 2011. (Hina/AFP) - Ujednijeni narodi u utorak su zazvonili na uzbunu zbog novog porasta cijena prehrambenih proizvoda, koji bi mogao biti vrlo opasan za 80-ak zemalja u svijetu, unatoč velikim zalihama stvorenim nakon nemira 2008. uzrokovanih glađu.

"Danas smo na početku krize hrane slične onoj iz 2008", izjavio je u razgovoru za francuski dnevnik Les Echos posebni izvjestitelj UN za pravo na hranu Olivier de Schutter, govoreći o eksploziji cijena prehrambenih proizvoda 2008., zbog koje su u tridesetak zemalja izbili nemiri zbog gladi.

"Stanje je vrlo napeto", potvrdio je i Abdolreza Abbassian, zadužen u UN-ovoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO) za praćenje tržišta žitarica.

Po tvrdnjama UN-a, oko 80 zemalja suočeno je s manjkom hrane, a najugroženiji su Burkina Faso, Mali, Mauritanija, Niger, Senegal i Čad.

Porastom cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda ugrožen se našao i Mozambik zbog malih deviznih pričuva, te neke središnjoazijske zemlje, poput Afganistana i Mongolije, a pošteđena nije ostala ni Sjeverna Koreja.

Poljoprivrednim proizvodima, osobito kukuruzu i pšenici - dvjema najvažnijim žitaricama - cijena neprekidno raste od kolovoza do sada, a FAO, već 20 godina zadužen za nadzor cijena osnovnih poljoprivrednih proizvoda (žitarica, mesa, šećera, masnoća i mliječnih proizvoda), ističe kako je njihova cijena najviša u povijesti.

Schutter upozorava kako je eksplozija cijena "vrlo opasna" za zemlje u razvoju, a poseban uzrok za zabrinutost jest činjenica što nema razloga pretpostaviti da će se trend rasta cijena promijeniti u idućih pola godine.

Nakon krize 2008. zalihe osnovnih poljoprivrednih proizvoda znatno su povećane u svijetu, pa su pšenične pričuve sa 166,19 milijuna tona 2008./09. povećane na 196,68 milijuna tona godinu poslije, a i ove će godine, unatoč velikoj suši i požarima u Rusiji te poplavama u Australiji, iznositi 176,72 milijuna tona.

"U svijetu nema nestašice", ustvrdio je de Schutter, jer bi količina današnje pričuve trebala dostajati za podmirenje potražnje na svjetskoj razini, a pozitivan je znak i cijena riže, još jednog temeljnoga poljoprivrednog proizvoda, koja je upola niža nego 2007.

"Nebeski" porast cijena zato je, procjenjuje Schutter, više odraz "panike" poljoprivrednih tržišta nego neravnoteže svjetske ponude i potražnje.

"Nakon objave informacija o požarima u Rusiji, užasnoj suši u Ukrajini, obilnim kišama u Kanadi i drugim nepogodama, neki tržišni čimbenici odlučuju ne prodati svoje zalihe odmah, a kupci istodobno žele odmah kupiti što je više toga moguće. Ako se tako počnu ponašati svi, cijene počinju rasti", zaključio je Olivier de Schutter.

(Hina) xdam ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙