Sastanak koji je održan u središnjici SDP-a uslijedio je nakon što su predsjednici najjačih stranaka s hrvatskim i srpskim predznakom potvrdili postizborno savezništvo te pozvali SDP i SDA da im se pridruže u uspostavi "velike koalicije".
Dragan Čović je u večernjim satima mogao samo potvrditi da ozbiljnijeg pomaka u odnosima sa SDP-om i SDA nema te je ponovio kako stabilne vlasti ni u Federaciji BiH ni u državi ne može biti bez HDZ-a BiH.
"Za mene je nezamislivo da netko zamišlja da može bez HDZ-a napraviti vlast. Mislim da ne može i to ćemo dokazati", kazao je Čović novinarima.
Ocijenio je kako je stanje u državi zbog odgode uspostave vlasti postalo ozbiljno te da više o tome nije moguće razgovarati u "ležernoj atmosferi". Dodao je kako je važno da ista struktura vlasti postoji na svim razinama od države do županija unutar Federacije BiH.
"U svakoj drugoj varijanti imat ćemo svakakve sukobe", kazao je Čović.
Sulejman Tihić izjavio je ipak kako je veći optimist nego što je to bio prije večernjeg susreta s Čovićem i Lagumdžijom.
"Dogovorili smo se da nastavimo ove razgovore", kazao je predsjednik SDA konstatirajući kako je nužno u pregovore uključiti i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Zlatko Lagumdžija nije uopće komentirao mogućnost uspostave nove vlasti istaknuvši kako je njegov prioritet bio uvjeriti HDZ BiH i SDA da kao najveći partneri u odlazećoj vladi Federacije BiH osiguraju uvjete za privremeno financiranje federalnih institucija dok se ne uspostavi nova entitetska vlast koja bi usvojila proračun.
Susret čelnika HDZ-a BiH, SDA i SDP-a uslijedio je u isto vrijeme kada je skupština županije Središnja Bosna u Travniku birala zastupnike u Domu naroda naroda Parlamenta Federacije BiH.
Nakon brojnih prekida te sjednice prouzročenim, među ostalim, i lažnom dojavom o postavljenoj bombi u skupštinskoj dvorani koalicija predvođena SDP-om i SDA uspjela je izboriti jedno zastupničko mjesto za kandidata svog koalicijskog partnera Narodne stranke "Radom za boljitak" (NSRzB).
Time je koalicija u kojoj je uz ove tri stranke i Hrvatska stranka prava (HSP) osigurala šest zastupničkih mjesta u Domu naroda što joj je dalo mogućnost predlaganja i imenovanja kandidata za čelne dužnosti u entitetskoj vlasti.