Ta tvornica izrađuje programe za računalno skeniranje barkodova. No budući da se na jaja ne stavljaju barkodovi, već samo serijski brojevi, Barcoo se dosjetio drugog načina na koji će pomoći potrošačima da već u trgovini provjere je li neko jaje zatrovano dioksinom jednostavniim utipkavanjem serijskog broja u smartphone. Aplikacija je uz to potpuno besplatna.
"Kad u svoj mobitel utipkate referentni broj s jajeta", tad se pokreće program traženja "i odmah vidite je li jaje onečišćeno ili nije", izjavio je razvojni direktor Barcooa Martin Scherer. Njemačke su vlasti objavile serijske brojeve proizvoda s moguće onečišćenih poljoprivrednih dobara, ali i popis zdravstveno sigurnih proizvoda. "Zato imamo dva popisa - jedan pozitivan i jedan negativan", dodao je Scherer.
Aplikacija omogućuje i saznanje je li jaje proizvedeno biološki ili nije. Ako je biološko, uopće nema opasnosti, jer su onečišćena samo poljoprivredna dobra na kojima se u hranu domaćih životinja stavljala prehrambena masnoća.
Rezultati istraživanja javnog mnijenja koje je proveo institut TNS Emmid u nedjelju su pokazali kako je petina Nijemaca nakon izbijanja krize izbacila jaja iz prehrane, a više od 100.000 jaja već je uništeno.