"Naša želja za ovaj blagdan je da zvono naše crkve nadglasa zvuk oružja na našem blagoslovljenom Bliskom istoku", rekao je msgr. Tual u svojoj tradicionalnoj homiliji u Crkvi Svete Katarine, koja se nalazi uz Baziliku Isusova rođenja, mjesto na kojemu se rodio Isus.
"U svijetu koji razdire nasilje, koji daje legimitet i najgorim djelima, sve do ubojstava u crkvama, djetešce iz Betlehema podsjeća nas na to da je prva zapovijed ljubav. Ono nas poučava praštanju i pomirbi, pa i s našim neprijateljima", istaknuo je latinski patrijarh.
U napadu koji se dogodio 31. listopada, za koji je odgovornost preuzela Al Kaida, u sirijskoj katoličkoj crkvi u Bagdadu stradalo je 44-ero vjernika i dva svećenika, čime je, prema Visokom povjereništvu UN-a za izbjeglice, izazvan egzodus više tisuća kršćana iz Iraka. Smatra se da danas u Iraku ima pola milijuna kršćana, nasuprot 800.000 do 1,2 milijuna koliko se bilježilo 2003. godine.
Msgr. Tual založio se također za međuvjerski i međureligijski dijalog.
"Taj dijalog je imperativ, on je odgovor na moderni ateizam i integrizam koji prijeti narodu Božjem. Također, fanatizam je na tragičan način pogodio kršćansku zajednicu u Iraku. Takve akcije osuđuju i kršćani i muslimani", rekao je latinski patrijarh Jeruzalema.
On je pozvao na molitvu za mir: "Želimo da se on spusti na narod Izraela kao i na narod Palestine i na sve na Bliskom istoku, kako bi naša djeca mogla živjeti i rasti u mirnome okružju", rekao je msgr. Tual.
Mirovni pregovori između Izraela i Palestinaca nalaze se trenutačno na mrtvoj točki.
Patrijarh Jeruzalema predvodio je misu polnoćku u nazočnosti palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa, premijera Salama Fajada i stranih diplomatskih predstavnika.
Betlehem, ukrašen palestinskim i zastavama Vatikana, pun je turista i hodočasnika. Grad je ove godine posjetilo blizu 1,5 milijun turista, a Svetu zemlju, prema palestinskim statističkim podacima, posjetio je rekordan broj od 3 milijuna turista.