"U vrijeme krize često ističem kako nije sve crno, kako ima jako dobrih primjera, a tvornica u Županji je jedan od svijetlih primjera uspješna ulaganja i kvalitetne proizvodnje", naglasio je Josipović nakon za javnost zatvorena sastanka s predstavnicima Uprave Sladorane, koja je u vlasništvu virovitičkog Vira, i čelnicima lokalne samouprave.
Dodao je da je riječ o izvozno orijentiranoj tvrtki u kojoj radnici redovito primaju pristojne plaće te da bi o ovakvim primjerima trebalo više govoriti i širiti optimizam.
Govoreći o gradu Županji Josipović je naglasio da postoje investicijski planovi te da je na lokalnoj i državnoj vlasti da te planove podrži kako bi Županja iskoristila potencijale i postala grad na sjecištu putova i tranzicijsko središte.
Podsjetio je da je Slavonija nekada bila prebogat kraj, a da je danas na rubu egzistencije gdje mnogi jedva sklapaju kraj s krajem. Za takvo stanje kriva je loša pretvorba i privatizacija pri čemu su uništeni resursi, ocijenio je predsjednik Josipović, dodavši da sada ipak dolaze neka druga vremena no da će trebati mnogo truda i rada.
Predsjednik Uprave Sladorane Luka Burilović naglasio je da, unatoč ovogodišnjim lošim vremenskim uvjetima i niskoj digestiji šećerne repe te situaciji u kojoj se nalazi cjelokupno gospodarstvo, tvrtka u ovoj godini ostvaruje rekordni proizvodni rezultat.
Napomenuo je da je u unapređenje tehnoloških procesa i smanjene troškova proizvodnje u tri godine u Sladoranu uloženo 120 milijuna kuna u cilju postizanja konkurentnosti na zahtjevnom europskom tržištu gdje se plasira 65 do 70 posto proizvodnje.
"Proizvodimo šećer vrhunske kvalitete koji je vrlo tražen na europskom tržištu, a u narednom razdoblju želimo dodatno unaprijediti tehnološki proces i smanjiti troškove čime konkurentnost neće biti upitna", rekao je Burilović.
Član Uprave Sladorane Željko Zadro istaknuo je da je predsjednik Josipović zamoljen za politički angažman kako bi korektno bile ispregovarane proizvodne kvote šećera s Europskom unijom.
"U završnoj smo fazi pregovora sa EU oko proizvodnih kvota koje će u narednih pet godina odrediti sudbinu sve tri šećerane u RH", rekao je Zadro.
Naveo je da Francuska 'pritišće' EU da se Hrvatskoj smanje kvote šećera pa bi se moglo dogoditi da sa sadašnjih 300.000 tona šećera godišnje proizvodnja padne na oko 200.000 tona, što bi automatski značilo gašenje jedne od tri hrvatske šećerane.
"Tko će u Hrvatskoj pokazati prstom koja da se ugasi", upitao je Zadro podsjetivši da županjska Sladorana i njezin većinski vlasnik virovitički Viro zajedno proizvode 200.000 tona šećera.
Zadro je rekao i kako su predsjednika Josipovića izvijestili o činjenici da hrvatska industrija šećera, kao i hrvatska industrija uopće, plaćaju najskuplji plin u Europi, navodeći da europska konkurencija plaća 0,22 eurocenta po prostornom metru plina, a hrvatska industrija 0,35 eurocenta. Upitavši kako se boriti na zajedničkom tržištu pod takvim uvjetima, Zadro je naglasio da ne žele povlastice već mogućnost kupnje plina tamno gdje ga kupuje i konkurencija.