Izložba je namijenjena školskoj djeci, koja će se na izložbi naći odgovore na mnoga pitanja, od osnovnih što je ptica i što ju povezuje s dinosaurima do odgovora zašto mogu letjeti, zašto se sele, kako se orjetiraju i prate satelitom. Tu su i objašnjenja zašto postoje krila različitog oblika, zašto je perje različitih boja i kako to da se samo neke ptice sele. Primjerice, navedeno je da riđa muljača preleti 11.000 kilometara od Aljaske do Novog Zelanda u osam dana neprekidna leta.
U 100 godina prstenovanja, u Hrvatskoj je označeno više od milijun ptica, koje koordinira Zavod za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Po riječima Vesne Tutiš iz Zavoda za ornitologiju HAZU, koji je s Muzejom surađivao na izložbi, prstenovanjem su se dobili mnogi podatci, značajni za istraživanje ptica, ekologiju i bilogiju pojedinih vrsta. Sve što znamo o pticama i prstenovanju doznali smo u tih 100 godina, rekla je Tutiš, podsjetivši da je Hrvatska s praćenjem počela vrlo rano, postavši petom centralom u Europi za prstenovanje. Napomenula je da se godišnje u svijetu prstenuje oko 4,5 milijuna ptica.
Glavna stručna suradnica Jelena Kralj podsjetila je da su prve dvije vrste koje su se počele prstenovati u nas bile rode i lastavice. U tom dugom razdoblju praćenja doznali smo da lastavice zimuju u Centralnoafričkoj Republici i sele se preko Italije i Sredozemlja u širokoj fronti. Rode se pak sele istočnim putem, preko Turske, Izraela, duž Nila sve do Južnoafričke Republike, rekla je Kralj, pojasnivši da one idu "okolnim putem" jer su teške, imaju velika krila i ne mogu aktivno preletjeti more.
Autorica je izložbe, koja će biti otvorena čitave 2011. godine, Irena Grbac, a likovno oblikovanje potpisuje Tanja Lacko.