"Dvije tužbe koje su odvjetnici Ante Gotovine podnijeli protiv izdavača i trojice autora knjige 'Gotovina, stvarnost i mit' – Ivice Đikića, Davora Krile i Borisa Pavelića - primjer su grube manipulacije kojom se hrvatsku javnost želi dovesti u ozbiljnu zabludu", stoji u priopćenju koje potpisuju Novi Liber i spomenuta trojica autora.
Odvjetničko društvo "Farčić&Šarušić" prošloga je tjedna u ime generala Gotovine pred zagrebačkim Općinskim građanskim sudom podnijelo tužbu protiv nakladnika i autora navedne knjige, u kojoj, tvrde odvjetnici, vrijeđaju osobnost te iznose neistinite i nevjerodostojne tvrdnje i zaključke o Gotovini.
Odbacujući optužbe da su klevetali i vrijeđali Gotovinu, Novi Liber i trojica autora kažu kako su Gotovinini odvjetnici iz knjige od dvjesto stranica izvadili nekoliko rečenica koje su proglasili uvredljivima i klevetničkima, prethodno ih oslobodivši svakog konteksta.
"Osnovni smisao ove manipulacije sastoji se u odvjetničkoj tvrdnji da bi činjenice i zaključci iz knjige 'Gotovina, stvarnost i mit' mogli utjecati na sudski postupak koji je protiv Ante Gotovine vođen na Međunarodnom sudu za ratne zločine u Den Haagu. Ta tvrdnja podsjeća na vuka iz Ezopove basne koji je optužio janje da mu muti vodu, premda je ovaj stajao kilometrima nizvodno", kažu u priopćenju.
Ističu da gotovo nijedna od rečenica protiv kojih Gotovinini odvjetnici ustaju tužbom nije povezana s optužbama zbog kojih se Gotovini sudilo u Haagu.
Pritom napominju da je sudski postupak u Haagu okončan puno prije izlaska knjige, te da ona stoga ni teoretski ne može utjecati na presudu, te dodaju da Haški sud, kao i drugi sudovi, presuđuje isključivo na temelju činjenica i dokaza izvedenih tijekom suđenja, a ne tragom knjiga i novinskih feljtona o haaškim optuženicima, ma što u njima pisalo.
"Tužbe Gotovininih odvjetnika protiv knjige koja se bavi njihovim klijentom smatramo, stoga, pokušajem odvjetnika da sebi u javnosti preventivno stvore alibi u slučaju osuđujuće presude Anti Gotovini u Haagu. Žalosno je što tu svoju namjeru pokušavaju realizirati sudskim progonom izdavača i autora te zabranom publiciranja jedne vrlo uravnotežene i argumentirane knjige, mada su svoje pravno umijeće imali priliku dokazati na adekvatnom mjestu, presudnom za daljnju sudbinu njihova klijenta: u haaškoj sudnici", nagašavaju u priopćenju.
Ističu da ni izdavač niti autori nisu klevetali i vrijeđali Gotovinu, već da su na temelju istraživanja, u dobroj vjeri i ranije objavljenih informacija, rasvijetlili važne događaje "o kojima se ili šuti, ili ih se mistificira".