S 59 glasova protiv i 37 za, Senat je odbacio amandman senatora Johna McCaina na preambulu sporazuma START koji bi, da je usvojen, vjerojatno vratio SAD i Rusiju za pregovarački stol.
McCain, vodeći republikanski član senatskog Odbora za oružane snage, tražio je brisanje odredbe iz preambule koja kaže da "dvije strane priznaju međuodnos između strateškog ofenzivnog oružja i strateškog defenzivnog oružja", te da će "taj međuodnos postati važniji sa smanjivanjem strateškog nuklearnog naoružanja".
Prema pisanju The New Timesa u nedjelju, američki su pregovarači kazali kako je prihvaćanje te formulacije bio neobvezujući izraz razumijevanja prema ruskoj zabrinutosti zbog sustava obrane od projektila u Europi.
Planovi Busheve administracije za postavljanje proturaketnog štita u Poljskoj i Češkoj, godinama su izazvali napetost između SAD-a i Rusije, zbog zabrinutosti Moskve da će taj sustav ograničiti moć strateškog nuklearnog arsenala Rusije, što su potvrđivali nezavisni američki vojni stručnjaci.
Obamina administracija odustala je od postavljanja sustava u Poljskoj i Češkoj, u zamjenu za kombinirani razmještaj proturaketnih projektila na brodovima i europskom kopnu, namijenjenih presretanju mogućih raketa iz Irana.
Američki ministar obrane Robert Gates i vodeći generali potvrdili su da odredba iz preambule START-a neće ograničiti proturaketnu obranu.
Američki Senat u nedjelju nastavlja raspravu o ratifikaciji sporazuma Novi START, ali za sada još nije određen termin konačnog glasovanja o ratifikaciji, jer većinski demokrati nisu osigurali potrebnu dvotrećinsku većinu od 67 glasova.
Novi START ograničava broj razmještenih strateških nuklearnih bojevih glava na svakoj strani na 1550, a broj interkontinentalnih projektila i strateških bombardera na 800, što je za trećinu manje od prethodnog sporazuma START, koji je prestao važiti prije godinu dana.