Pošto je tijekom prijepodneva Berlusconi dobio povjerenje Senata, popodne je bitku dobio i u donjem domu parlamenta gdje je 314 zastupnika odbacilo zahtjev za izglasavanje nepovjerenja vladi, a poduprlo ga 311. Dva su zastupnika bila suzdržana.
U Senatu je tijekom prijepodneva rezultat bio uvjerljiviji sa 162 zastupnika koji su premijera poduprli nasuprot 135 koji su se uskratili povjerenje vladi desnog centra, što je i očekivano jer u Senatu koalicija koju vodi premijer ima uvjerljivu većinu.
Da je izgubio povjerenje u jednome od dvaju domova, Berlusconi bi morao podnijeti ostavku.
Zasjedanje gornjeg doma bilo je krajnje burno i sjednica je nakratko bila prekinuta zbog tučnjave nekolicine zastupnika desnice jer su dva zastupnika, koji podupiru negdašnjeg Berlusconijeva saveznika Gianfranca Finija, ipak glasovala za Berlusconija.
Prije glasovanja Italo Bocchino, predsjednik kluba "Finijevih" zastupnika, održao je vrlo oštar govor protiv Berlusconija i optužio ga "da je izdao povjerenje" svojih birača kad je isključio Finija.
Unatoč preživljavanju, 74-godišnji premijer ima znatno manju parlamentarnu većinu od većine ostvarene pobjedom na izborima 2008.
Berlusconi je najavio da će tražiti nove izbore ne bude li njegova koalicija mogla donositi zakone, među kojima i zakon o reformi talijanskoga pravosudnog sustava.
Nakon godine zasjenjene korupcijskim i seks skandalima te razilaženja s bivšim saveznikom Finijem, premijer je izgubio sigurnu parlamentarnu većinu i današnje glasovanje o povjerenju za njega je bilo svojevrsna naplata računa nakon dvije i pol godine na vlasti.
Policija je blokirala središte Rima jer je glasovanje bilo popraćeno prosvjedima tisuća studenata i drugih protivnika vlade.