Grujić je za Hinu izjavio kako je u razgovoru sa srbijanskim kolegom Veljkom Odalovićem u Sarajevu, među ostalim, razgovarao o ekshumaciji poznatih grobišta u Srbiji i Hrvatskoj te kako se prvi koraci na tom planu mogu očekivati već u idućih desetak dana.
„Imamo podatke o lokacijama masovnih grobnica, a sada i obećanje da će se na njihovim ekshumacijama početi uskoro raditi“, kazao je Grujić.
Istaknuo je kako je to nedvojben rezultat poruka što su ih za nedavna posjeta Vukovaru zajednički poslali predsjednici Boris Tadić i Ivo Josipović, no Grujić podsjeća i na to kako je predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor još prije dvije godine pokrenula sličnu inicijativu.
„Sada postoji nova situacija u kojoj su hrvatski i srbijanski predsjednik problem nestalih osoba istaknuli kao prioritet“, kazao je Grujić.
Hrvatska u ovom trenutku traga za 1853 osobe, a njezin popis nestalih i međunarodno je potvrđen te prihvaćen od nadležnih tijela u Srbiji i BiH.
Bolje političko ozračje u susjedstvu, uspostavljeno zauzimanjem hrvatskog i srbijanskog predsjednika Josipovića i Tadića, znatno će ubrzati postupak traganja za osobama nestalim tijekom ratova na području bivše Jugoslavije, ocijenili su sudionici 6. regionalnog sastanka o problemu nestalih održana u srijedu u Sarajevu.
Predsjednici vladinih povjerenstava za nestale Hrvatske, Srbije, Crne Gore te Instituta za nestale osobe (INO) Bosne i Hercegovine na tom su skupu, u nazočnosti članova Međunarodnog povjerenstva za nestale osobe (ICMP) i Međunarodnog odbora Crvenog križa (ICRC), ocijenili kako su sada stvoreni uvjeti za znatno bolju suradnju kojom će se osigurati napredak u otkrivanju sudbina tisuća osoba čije su obitelji prijavile nestanak tijekom ratnih sukoba.
Na sarajevskom je skupu u srijedu zaključeno i to da se sastavi regionalni popis nestalih koji bi također pomogao bržm utvrđivanju istine o njihovim sudbinama te da se do 18. prosinca utemelji posebna radna skupina u kojoj bi sudski vještaci i policijski istražitelji zajednički pokušali utvrditi točan identitet tridesetak ekshumiranih tijela o kojima ni jedna država pojedinačno nema dovoljno potrebnih podataka.
Predsjednik srbijanskog povjerenstva za nestale Veljko Odalović u Sarajevu je također potvrdio spremnost srbijanske strane na punu suradnju, u skladu s inicijativama predsjednika Josipovića i Tadića.
„Pošto je stvoreno bolje ozračje među političkim vođama, uvjeren sam da ćemo i mi sada moći bolje odgovoriti zahtjevima“, kazao je Odalović.
Podsjetio je kako je u središnjoj Srbiji u proteklih godinu dana obavljena ekshumacija i identificirano 1200 tijela od kojih su 800 bili ostatci kosovskih Albanaca, a ostalo tijela nestalih iz Hrvatske i BiH koja su i predana vlastima tih država.
„Srbija nema ni jedan razlog da se ne suoči s tom situacijom“, kazao je Odalović.
Ravnatelj INO BiH Amor Maošović kazao je kako se u toj zemlji još izrađuje središnji registar nestalih.
Pretpostavlja kako će na popisu konačno biti oko 34 tisuće imena, no prije toga treba provesti nove provjere kako bi se osiguralo da popis bude potpuno točan i cjelovit.