Hrvatska u operaciji ATALANTA, odlukom Sabora, sudjeluje od prosinca 2009., a kako je Vijeće Europske unije u lipnju ove godine objavilo produžetak operacije za još dvije godine, odnosno do 12. prosinca 2012., predlaže se daljnje produženje sudjelovanja i hrvatskih vojnika.
Svojim sudjelovanjem Hrvatska aktivno pridonosi mirovnoj operaciji angažmanom svojih mornaričkih časnika na brodovima članica EU i u stožeru operacije sa sveukupno do pet pripadnika Oružanih snaga, kazao je ministar obrane Branko Vukelić.
Sudjelovanjem u operaciji Hrvatska pridonosi odvraćanju, prevenciji i sprječavanju djela piratstva i oružane pljačke uz obalu Somalije, naglasio je.
Sudjelovanjem u toj mirovnoj operaciji Hrvatska i dalje potvrđuje svoj strateški cilj – članstvo u EU, a time i doprinos sposobnostima EU za upravljanje krizama, istaknuo je ministar.
Hrvatska trenutačno sudjeluje s jednim časnikom u Zapovjedništvu operacije u Northwoodu u Velikoj Britaniji, jednim časnikom koji se ukrcao na ratni brod Talijanske Republike, a jedan časnik trebao bi se ovih dana ukrcati na ratni brod Kraljevine Španjolske.
Niko Rebić (HDZ) istaknuo je kako će nastavkom sudjelovanja u toj operaciji Hrvatska nastaviti pridonositi zajedničkim naporima članica EU u osiguravanju nesmetane plovidbe uz obalu Somalije.
"Hrvatska time i dalje potvrđuje svoj strateški cilj - članstvo u EU, i sposobnostima Unije u upravljanju kriznim situacijama", poručio je Rebić.
Da je produljenje operacije opravdano, posebice zbog pojačanih napada pirata izvan područja djelovanja operacije, smatra i Danica Hursa (HNS/HSU).
Sabor je raspravio i najavio potporu potvrđivanju Sporazuma između stranaka Sjevernoatlantskog ugovora o suradnji vezano uz atomske podatke.
Sabor je dnevni red 20. sjednice dopunio sa sedam novih točaka, među kojima i konačnim tekstom Zakona o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom i prekršajem te prijedlogom Strategije reforme pravosuđa od 2011. do 2015.