Projekt provodi tvrtka BSI iz Velike Britanije, u suradnji s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi i Ministarstvom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva kao korisničke institucije. Provedba projekta počela je u studenom 2010. i trajat će do rujna 2012., a program se financira u okviru Programa pomoći EU Republici Hrvatskoj IPA 2007.
Od projekta se, kako je rečeno, očekuje da rezultira jačanjem nacionalnih kapaciteta za sigurno upravljanje opasnim kemikalijama u skladu s pravnom stečevinom EU, uspostavom nadležnih tijela za sigurno upravljanje kemikalijama i prevencijom i kontrolom nesreća i kriznih situacija povezanih s kemikalijama.
Kemikalije danas koristimo u kozmetici, plastici, lijekovima, pesticidima, gnojivima, pri čišćenju vode koju pijemo i prostora u kojima živimo, u dobivanju metala pa čak i u pripremi hrane, rekao je britanski stručnjak Tom Pine. Procjenjuje se da je diljem Europe u uporabi oko 120.000 kemijskih tvari, a bar polovica tih tvari predstavlja potencijalnu prijetnju ljudskom zdravlju i okolišu.
Državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Nikola Ružinski rekao je kako je u Hrvatskoj zaštita okoliša u nadležnosti nekoliko ministarstava. Hrvatska je, kada je riječ o zaštiti okoliša upravo u završnim pregovorima oko poglavlja 27, podsjetio je Ružinski dodajući kako je zaštita okoliša u Hrvatskoj danas dobrim dijelom preuzela pravno stečevinu EU te se o zaštiti okoliša brinemo na europskoj razini, no kako je dodao, puno toga još treba napraviti.
Nedavna katastrofa u Mađarskoj podsjetila je javnost kako kemikalije mogu ugroziti zdravlje i okoliš, te stoga niti ne čudi da se kemijska industrija strogo kontrolira širom Europe, upozoreno je na skupu.
Građani ne samo da imaju pravo znati što se proizvodi i skladišti u blizini njihovih domova već, kako je rečeno, moraju znati i kako poskupjeti te kakvi su planovi vlasti po tim pitanjima.