Razvijene zemlje kažu da brzo rastuća gospodarstva na čelu s Kinom, koja je postala zemlja s najvećom emisijom plinova, moraju učiniti puno više kako bi smanjila svoje emisije. Mnoge siromašne zemlje protive se promjeni UN-ove konvencije iz 1992. koja obvezuje bogate da prednjače u smanjenju emisija.
"Mogu vam jamčiti da će to biti kontroverzno pitanje", izjavio je u meksičkom ljetovalištu Cancunu glavni pregovarač Europske komisije Artur Runge-Metzger.
"Za Kinu su potrebna oštrija pravila što se tiče mjerenja, izvještavanja i verifikacije nego u nekoj manjoj siromašnoj zemlji", kazao je.
Većina zemalja pristala je na formulu dogovorenu na prošlogodišnjem summitu u Kopenhagenu u skladu s kojom bi industrijske zemlje morale smanjiti svoje emisije, a nova gospodarstva usporiti rast plinova s učinkom staklenika.
Razgovori u Cancunu imaju daleko manje ambicije. U Meksiku sudionici nastoje očuvati vjerodostojnost pregovora o klimi jer taj se proces pod okriljem UN-a odvija 18 godina. Već mjesecima je jasno da summit neće donijeti globalni i ambiciozni sporazum, već da treba ići korak po korak i pokušati postići dogovor o manjem paketu mjera. Razgovara se i o "zelenom fondu" iz kojega bi se davala pomoć siromašnima ili naporima za zaštitu tropskih šuma.