Više nema bratstva i jedinstva ali postoje vječni hrvatski i srpski interesi zbog kojih je nužna suradnja, istaknuo je predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević.
Ocijenio je da međusobna robna razmjena, koja je najveću razinu od 1,2 milijarde dolara dosegla 2008. godine, više neće moći znatnije rasti jer u obje države danas postoji otvoreno tržište s robom iz svih krajeva svijeta. Zato se hrvatske i srpske kompanije trebaju povezati radi zajedničkog nastupa na trećim tržištima, pogotovo u tzv. nesvrstanim zemljama.
Jugoslavija je bila lider pokreta nesvrstanih, a njezina poduzeća imala su odlične reference u nizu zemalja arapskog svijeta, Afrike, Južne Amerike, Oceanije, kao i među državama bivšeg SSSR-a, no taj kapital nismo znali dovoljno koristiti, podsjetio je Vidošević.
Ipak, ostala su poznanstva i kontakti jer su u bivšoj državi školovane tisuće studenata iz svijeta koji su danas u najboljim godinama na najistaknutijim mjestima u svojim državama, napominje Vidošević.
Pred nama je ulazak u Europsku uniju, a samo udruženi s drugim državama bivše Jugoslavije možemo biti relevantan čimbenik na ekonomskoj sceni Europe i svijeta, smatra predsjednik HGK.
I predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin ističe kao najveći problem nedostatak viših oblika suradnje srpskih i hrvatskih kompanija, kao što su kooperacije, zajednička ulaganja i zajednički nastupi na trećim tržištima.
Podsjetio je na obveze Hrvatske i Srbije, kao zemalja potpisnica CEFTA sporazuma, za ukidanjem necarinskih barijera u vanjskotrgovinskom prometu, te za liberalizacijom u sektoru usluga - za Srbiju je izuzetno važna liberalizacija u prometu, IT sektoru, osiguranju i javnim nabavkama.
Potencijali za suradnju hrvatskih i srpskih tvrtki su veliki, posebice na području energetike, poljoprivrede, strojorgadnje, tekstilne i drvne industrije, te prometne infrastrukture, istaknuli su ministri gospodarstva Hrvatske i Srbije Đuro Popijač i Slobodan Milosavljević.
Popijač drži da su potencijali za daljnju gospodarsku suradnju veliki, a hrvatska Vlada će nastojati ukloniti sve eventualne prepreke za srpske investitore. Ne možemo si dozvoliti da bilo čiji kapital naiđe na barijere, kazao je Popijač i pozvao srpske poduzetnike da ulažu u Hrvatsku.
Srpski ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević uvjeren je kako gospodarstvenici mogu jedni drugima pomoći da budu konkurentniji te kroz industrijske kooperacije rade proizvode za europska i ostala tržišta. Milosavljević je također pozvao hrvatske investitore da ulažu u Srbiju.
Na forumu se okupilo više od 70 predstavnika srpskih tvrtki zainteresiranih za mogućnosti poslovanja i investiranja u Hrvatskoj i isto toliko hrvatskih tvrtki.
Generalni direktor industrije za proizvodnju mlijeka i sira AD Imlek Slobodan Petrović istaknuo je kako je srpskim poduzetnicima drago što se tržišta otvaraju, što trebalo dogoditi i ranije.
U ovom trenutku pokreću jednu investiciju u Sinju, kupili su zemljište u gospodarskoj zoni Kukuzovac i žele biti prisutni na hrvatskom tržištu.
Riječ je o greenfield investiciji vrijednoj između sedam i osam milijuna eura, moći će preraditi oko 100 tisuća litara mlijeka na dan. U početku će se raditi 50 tisuća litara na dan, jer prvo treba osposobiti farme u okruženju kako bi imali dovoljno sirovine, kazao je Petrović.