Naime, lovci su nakon lova meso podijelili između sebe, a da prije toga nije obavljen trihineloskopski pregled. Nakon dva dana u veterinarskoj ambulanti u Podcrkavlju utvrđeno je da su najmanje dvije od desetak usmrćenih životinja zaražene. Kako je meso podijeljeno između četrdestak osoba, postoji opasnost od širenja zaraze.
U zavod za javno zdravstvo dosada se javilo sedam osoba koje su meso i jele, neke i sirovu smjesu za kobasice. Zasada nemaju znakove zaraze, ali i dalje postoji opasnost od oboljenja.
Ravnatelj zavoda Ante Cvitković zato poziva i ostale koji su jeli to meso da se jave dežurnom epidemiologu.
"Sada ne treba stvarati paniku. Nazvat ćemo sve ljude s popisa. Onima koji su jeli meso preporučit ćemo lijek koji se može dati u ovoj fazi. Ali važno je još jednom upozoriti na obvezan trihineloskopski pregled uzoraka mesa. Uzimanjem mesa divljih ili domaćih svinja koje nisu pregledane na trihinelu igrate se sa zdravljem", upozorava Cvitković.
Javni poziv da se jave u veterinarsku ambulantu, odnosno zavodu za javno zdravstvo svim sudionicama u lovu uputio je i viši županijski veterinarski inspektor Damir Agičić koji je prvi obišao teren.