Ured visokog predstavnika (OHR), u ime EUFOR-a, stožera NATO-a u BiH, agencija Ujedinjenih naroda, misije OESS-a te delegacije Europske komisije i Vijeća Europe objavio je izjavu u kojoj se navodi kako sve te organizacije osuđuju aktualne pokušaje ometanja rada INO, politiziranja procesa traženja nestalih te osobnih pritisaka na djelatnike angažirane na tom procesu.
U izjavi se ne spominju osobe ni instucije, no upozorenje je slijedilo nakon pokušaja različitih udruga iz Republike Srpske da INO podijele po nacionalnoj osnovi i prebace postupak traženja nestalih na radne skupine utemeljene na etničkim osnovama.
Udruge koje okupljaju bivše pripadnike vojske bosanskih Srba te bivše ratne zarobljenike i obitelji nestalih iz RS, javno prozivaju Srbe koji rade u INO tražeći od njih da podnesu ostavke a to obrazlažu navodnim izostankom napora da se otkrije sudbina brojnih Srba nestalih tijekom rata.
„Od ukupno trideset tisuća osoba, koliko se procjenjuje da ih je nestalo tijekom oružanog sukoba 1992.-1995., pronađeni su posmrtni ostaci više od dvadeset tisuća, što je mnogo veći postotak nego u i jednoj drugoj bivšoj ratnoj zoni u svijetu. Taj posao međutim još nije završen a tisuće obitelji u BiH i izvan nje još čekaju da doznaju istinu o sudbini njihovih najmilijih“, navedeno je u izjavi međunarodnih predstavnika.
Također se ističe kako će međunarodna zajednica osigurati svu potrebnu pomoć ne bi li se doznala sudbina preostalih deset tisuća nestalih, što je bitan uvjet za privođenje pravdi onih koji su u ratu počinili zločine a ujedno i brana pokušajima povijesnog revizionizma.
„INO BiH ima punu potporu međunarodne zajednice, jer državi omogućava traganje za nestalima sukladno međunarodnim normama i bez obzira na njihovu etničku ili vjersku pripadnost ili državljanstvo. Međunarodne organizacije stoga osuđuju aktualne pokušaje opstruiranja rada INO a sva tijela vlasti u BiH pozivaju da djelatnicima i njihoviom obiteljima osiguraju punu zaštitu i potporu“, stoji u izjavi međunarodnih organizacija u BiH.