Prilično nediplomatski za jednoga diplomata, turski veleposlanik u Austriji Kadri Ecvet Tezcan za dnevnik die Presse rekao je i da austrijske stranke ne čine dovoljno u borbi protiv krajnje desnice koja jača na protumuslimanskoj platformi.
Austrijsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je veleposlanika Tezcana na razgovor zbog toga intervjua, a ministar Michael Spindelegger je telefonski izrazio prosvjed turskome ministru vanjskih poslova Ahmetu Davutogluu.
"Prešao razne granice. Njegove su riječi neprihvatljive", rekao je glasnogovornik austrijskoga ministarstva Alexander Schallenberg.
Tezcan je rekao da Austrijance druge kulture ne zanimaju osim na odmoru.
Turci su najveća muslimanska zajednica u Austriji.
"Turci su sretni, oni ništa od vas ne traže. Oni samo ne žele da se s njima ne ponašate kao da su neki virus. Društvo bi ih trebalo integrirati i profitirati od toga", rekao je.
Problemi u integraciji muslimanskih manjina predmet su rasprave u mnogim zapadnoeuropskim zemljama, osobito u Njemačkoj, Nizozemskoj, Francuskoj i Britaniji. Austrija je jedna od zemalja EU-a skeptičnih prema ulasku Turske.
Na samome početku članka Die Presse citira Tezcanove riječi: "Želite li da vam u ovome intervjuu odgovaram kao diplomat, što će biti dosadno, ili da odgovaram kao osoba koja već godinu dana živi u Beču i često je u kontaktu s Turcima kojih ovdje živi 250 tisuća?"
Glasnogovornik Schallenberg rekako je da Tezcan ne može tvrditi da su njegove riječi odražavale njegovo osobno mišljenje jer kod diplomata nema "takve distinkcije" (između službenog i privatnog mišljenja).
Osim toga, rekao je, Tezcan ne predstavlja četvrt milijuna Turaka jer polovina njih ima austrijsko državljanstvo.
Tezcan je u intervjuu rekao i kako je "nevjerojatno" što je austrijsko ministarstvo unutrašnjih poslova zaduženo za integraciju kao cjelinu, a ne samo za izdavanje viza i pitanja sigurnosti. "Ministarstvo unutrašnjih poslova moralo bi prestati intervenirati u proces integracije", rekao je, jer to znači da se svim integracijskim problemima bavi policija. Tezcan je kritizirao ministricu unutrašnjih poslova Mariu Fekter, konzervativku, za koju je rekao da je u "pogrešnoj stranci" jer ne utjelovljuje liberalne vrijedosti svoje stranke desnoga centra.
"S ministricom unutrašnjih poslova razgovarao sam (o svojim pitanjima), ali nije me htjela saslušati. Ona je u pogrešnoj stranci", rekao je.
Austrijsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da turski ministar Davutoglu nije znao za intervju, a da službeni Beč ne misli kako taj intervju izražava mišljenje Ankare. Schallenberg je dodao kako Austrija želi očuvati dobre bilateralne odnose.
Turska i Austrija imaju snažne veze u energetskom sektoru. Turska ima važnu ulogu u Nabuccu, projektu gradnje plinovoda kojemu je sjedište u Beču.