U dijelu izvješća o sposobnosti preuzimanja obveza iz članstva, Komisija razmatra usklađenost hrvatskog zakonodavstva s europskom pravnom stečevinom i administrativne kapacitete za provedbu pravne stečevine.
Hrvatska je u pristupnim pregovorima zatvorila pregovore u 25 poglavlja, a prestalo joj je još zatvoriti devet poglavlja, odnosno deset ako se računa poglavlje Ostala pitanja o kojemu se ne pregovara.
Komisija za svako od 33 poglavlja o kojima se vode pregovori daje iscrpan pregled onoga što je Hrvatska učinila protekle godine i što je još preostalo učiniti. U svim poglavljima zabilježen je napredak, čak i u onima koja se smatraju najtežima u pristupnim pregovorima - Pravosuđu i temeljnim pravima i Tržišnom natjecanju.
"Hrvatska je ostvarila dobar napredak u Pravosuđu i temeljnim pravima. Reforme u pravosuđu su nastavljene prihvaćanjem novih zakona koji jačaju neovisnost sudstva i smanjuju broj zaostalih sudskih predmeta. Međutim, pravosudna reforma ostaje veliki poduhvat i preostaju znatni izazovi, posebice u pogledu učinkovitosti, neovisnosti i odgovornosti sudstva", navodi Komisija.
"Protukorupcijski napori su ubrzani i dali su pozitivne rezultate. Preostaje provedbena bilanca učinkovitih istraga, progona i sudskih presuda, posebice za korupciju na visokoj razini. Preventivne mjere poput poboljšane transparentnosti trošenja javnih sredstava moraju biti pojačane. Zaštita temeljnih prava je pojačana, ali mora biti poboljšana u praksi, posebice za manjine i izbjeglice", ističe Komisija.
U poglavlju Tržišno natjecanje Komisija bilježi "znatan napredak, posebice prema privatizaciji i restrukturiranju brodogradilišta".
"Općenito, postignut je veliki stupanj usklađenosti. Međutim, potrebni su daljnji napori kako bi se poboljšala provedba odluka Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja protiv kartela, kako bi se poboljšale administrativne sposobnosti, posebice u području zaštite tržišnog natjecanja, dovršilo usklađivanje zakona o HRT-u, ažurirali nacionalni planovi za restrukturiranje čelične industrije i usvojili planovi za restrukturiranje brodogradilišta u poteškoćama, u skladu s europskom pravnom stečevinom o državnim potporama", kaže se u dokumentu Komisije.