Vlak koji je u petak krenuo iz Francuske prošao je tisuću kilometara mijenjajući pravce kako bi izbjegao protunuklearne prosvjednike. U Dannenberg je stigao u ponedjeljak ujutro, a uz prosvjede dočekalo ga tristotinjak aktivista.
Teret po svemu sudeći neće stići na krajnje odredište, skladište u nekadašnjem rudniku soli u Gorlebenu, prije utorka.
Prolazak vlaka je cijelu noć ometalo 3000 protunuklearnih prosvjednika koji su sjedili ili ležali na tračnicama, što je dosad neviđen broj.
Stotine policajaca su usred noći šest sati odvlačili prosvjednike s tračnica, noseći ih jednog po jednog. Više stotina ih je smješteno u pritvor, a oslobođeni su po dolasku vlaka u Dannenberg, rekla je glasnogovornica.
Ondje će se 123 tone otpada u jedanaest posebnih 'kontejnera prekrcati na kamione, što će potrajati petnaestak sati, rekla je policija. Odande će kamioni krenuti prema Gorlebenu. Na tom ih putu čeka više od 1500 ljudi i "velik broj traktora", navodi policija.
Promatrači dosad najveći broj prosvjednika povezuju s nedavno donesenom odlukom demokršćansko-liberalne vlade kancelarke Merkel koja je odlučila usporiti proces zatvaranja atomskih centrala u Njemačkoj. Prosvjednici predbacuju Merkel popuštanje pred atomskim lobijem u Njemačkoj koji će produljenjem rada svojih centrala ostvariti golem profit.
Atomski otpad se već godinama iz postrojenja za preradu otpada u francuskom La Hageu prevozi u tzv. međuspremište u Gorlebenu. Takvu vrstu transporta i odlaganja protivnici atomske energije drže krajnje problematičnom.