Kako navodi čelnik ureda francuskog predsjednika, susret Hu Jintaa i njegova francuskog kolege Nicolasa Sarkozyja protekao je u "rijetko viđenom duhu sloge i želje za suradnjom". U takvu ozračju mogla se dotaknuti i veoma osjetljiva tema ljudskih prava, rekao je Sarkozy.
Nakon potpisivanja unosnih industrijskih i trgovinskih ugovora u četvrtak u Parizu, razgovori održani u petak u Nici bili su posvećeni suradnji unutar G20, skupine industrijski razvijenih zemalja i brzorastućih gospodarstava. Francuska će oko 12. studenog preuzeti predsjedanje tom skupinom na godinu dana.
"Postoji prava bliskost stajališta Kine i Francuske što se tiče zadaća koje treba ostvariti i što se tiče načina i uvjeta koji se moraju stvoriti" kako bi se provela reforma međunarodnog monetarnog sustava, rekao je francuski čelnik koji je htio ostati anoniman.
Reforma međunarodnog monetarnog sustava koja bi trebala uvesti reda u fluktuaciju glavnih valuta, jedan je od prioriteta francuskog predsjedanja G20. Drugi prioriteti su smanjenje nestabilnosti cijena sirovina i reforma svjetske vlade.
Peking je u središtu mnogih razmišljanja o reformi međunarodnog monetarnog sustava, budući da Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje ocjenjuju kako on umjetno drži juan na niskoj razini kako bi zaštitio izvoz.
Francuski čelnici nisu rekli ništa o tome kolika je podudarnost francuskih i kineskih stajališta kada je riječ o tečajnici.
Sarkozy, kojega je kritizirao dio francuskih medija, posebno je naglasio da je s kineskim predsjednikom razgovarao o ljudskim pravima.
"Kinezi i Francuzi se u mnogočemu razlikuju, ali smo razgovarali o svim temama, nema zabranjenih tema, osobito što se tiče ljudskih prava", rekao je novinarima u Nici. "Predsjednik Hu Jintao je čovjek s kojim se može razgovarati", dodao je.
Hu Jintao će u subotu poslijepodne iz Nice otputovati u Portugal.