Predstavnici crkve su rekli da je taj napad, koji je počeo kada su naoružani napadači zauzeli crkvu u Bagdadu tijekom nedjeljne mise, bio najkrvaviji protiv iračkih kršćana u sedam godina sektaškog rata koji je uslijedio nakon od SAD-a predvođene invazije 2003. godine.
"Islamska država Irak", skupina povezana s Al Kaidom, koja je preuzela odgovornost za napad, zaprijetila je i kršćanskoj crkvi u Egiptu zbog njena odnosa prema dvije žene koje su se navodno preobratile na islam.
Egipat je osudio prijetnju njegovoj kršćanskoj zajednici, koja čini oko 10 posto stanovništva, i pojačao mjere sigurnosti oko crkvi.
Irački ministar za humanitarna pitanja Wijdan Micheal, kršćanin, na poprištu napada u Iraku izjavio je da je "ono što se dogodilo i više nego katastrofalan i tragičan događaj". "Po mojem mišljenju to je pokušaj da se natjera iračke kršćane da napuste Irak i da se Irak isprazni od kršćana", ocijenio je.
Zamjenik iračkog ministra unutranjih poslova, general Husein Kamal, rekao je da je u napadu koji je okončan upadom policije u crkvu, poginulo 52 talaca i pripadnika policije a 67 ranjeno.
Na početku opsade eksplodirala je najmanje jedna bomba. Bagdadskom četvrti Karada, koja se nalazi u blizini "zelene zone" gdje su smještena mnoga veleposlanstva i vladini uredi, nekoliko je sati odjekivala pucnjava.
"Napadači s oružjem su se nalazili među djecom", rekao je izvor iz savezne policije koji nije želio biti imenovan. "Većina stradalih ubijeni su ili ranjeni kada su snage sigurnosti napale crkvu".
Dužnosnici su rekli da su neki napadači detonirali eksploziv skriven ispod odjeće ili bacali granate tijekom napada. Izvori iz snaga sigurnosti kažu da su mnoge žrtve poginule u razmjeni vatre između policije i pobunjenika.
Skupina "Islamska država Irak" u izjavi objavljenoj na islamističkoj internet stranici priopćila je da je napadnuta "prljava jazbina idolatrije" i dala "egipatskoj crkvi, vođi nevjernika, 48 sati da objavi položaj naših islamskih sestara zatvorenih u samostane... i objavi njihovo oslobađanje u medijima".
Islamistički prosvjednici u Egiptu su optužili crkvu da protiv volje zadržava dvije žene, supruge koptskih svećenika, koje su se navodno preobratile na islam. Otac Abdel Maseeh Baseet iz Koptske pravoslavne crkve je rekao da se žene nisu preobratile i da se zbog sigurnosti nalaze u samostanima.