Od 178 zemalja koliko ih je obuhvaćeno ovogodišnjim istraživanjem, Hrvatska je na 62. mjestu, rekao je na konferenciji za novinare član Upravnog odbora TIH-a Nikola Kristić, dodavši kako je u percepciji korupcije u Hrvatskoj prisutna stagnacija.
Najbolju ocjenu od 9,3 imaju Danska, Novi Zeland i Singapur, a odmah slijede Finska i Švedska s 9,2. Od zemalja regije najbolje je plasirana Slovenija s ocjenom 6,4, Turska s 4,4, a Hrvatska i Makedonija s 4,1 dijele treće mjesto.
Ispod nas su Italija s ocjenom 3,9, zatim Crna Gora, Rumunjska, Bugarska i Srbija s 3,5, te BiH s ocjenom 3,2.
Najlošije rangirane zemlje su Irak, Afganistan, Mianmar i Somalija.
Indeks percepcije korupcije Transparency Internationala najopsežnije je svjetsko ispitivanje percepcije korupcije, koje se provodi od 1995. godine. Rezultati su sastavljeni na temelju 13 istraživanja 10 nezavisnih ustanova, a ispitanici su bili poslovni ljudi i analitičari. Smatra se da u zemljama s ocjenom višom od 5 korupcija ne ugrožava daljnji razvoj gospodarstva i društva u cjelini.
Hrvatska je, kako je rečeno, bila obuhvaćena s osam istraživanja uz raspon ocjena od 3,4 do 5,2.
Indeksom percepcije korupcije ocjenjuju se, po riječima člana Upravnog odbora TIH-a Dona Markušića, sve razine rada tijela javne vlasti. Kod većine istraživanja ocjenjuje se koliko sam pravni okvir u nekoj zemlji onemogućava korupciju, a kod nekih se uzima u obzir koliko su pregledni i transparentni procesi izdavanja dokumenata u tijelima javne vlasti. Pojedini skanadali, kako je rekao Markušić, imaju malo utjecaja na indeks.
Ocjena od 4,1 je, po mišljenju predsjednika TIH-a Zorislava Antuna Petrovića, razočaravajuća i ispod razine onoga što nam može pružiti vlada.
Pozitivnih razloga, zašto ocjena nije pala, ima dosta, rekao je Petrović pojašnjavajući kako se mijenja Zakon o sprečavanju sukoba interesa, pozitivno se mijenjaju stvari oko sudstva i slično. No s druge strane, kako je kazao, u Hrvatskoj je na snazi zakon o golf igralištima, koji je, po njegovim tvrdnjama, leglo za korupciju.