"Pregovori o kolektivnom ugovoru u Glasu Istre traju gotovo pola godine, a poslodavac nije ni u jednom trenutku pokazao da ima namjeru zaista pregovarati, opstruira pregovore, ne odgovara na dopise sindikata te svojim ponašanjem jasno daje do znanja da ga ne zanimaju prava radnika", navodi se u priopćenju.
SNH ocjenjuje da su zbivanja u Glasu Istre "samo dio široko uvriježene prakse poslodavaca u medijima koji sustavno krše prava radnika, a krizu dodatno koriste kao argument za nedopustive postupke".
"Primjer potpunog izostanka dobre vjere sa strane medijskih poslodavaca u Hrvatskoj u rješavanju temeljnih prava novinara i medijskih radnika je i činjenica da pregovori o nacionalnom kolektivnom ugovoru traju već više od sedam godina", podsjeća SNH i zaključuje kako je stoga svaka akcija zaposlenika i suradnika Glasa Istre opravdana i imat će punu podršku svih članova i članica Sindikata novinara Hrvatske.
Sindikalna podružnica Glasa Istre jučer je izvijestila da pokreće postupak mirenja i ako se s Upravom tijekom mirenja ne uspije dogovoriti u zakonskom roku, radnici Glasa Istre krenut će u štrajk.