Te i druge podatke o rezultatima ovogodišnjih inspekcijskih nadzora u sektoru turizam i ugostiteljstva iznio je danas na stručnom skupu u sklopu Dana hrvatskog turizma u Rovinju glavni državni inspektor Kruno Kovačević.
Naveo je i da je prema procjenama Državnog inspektorata u državni proračun temeljem raznih kazni, otkupa mjere pečaćenja te izdanih prekršajnih naloga uplaćeno ukupno 19,3 milijuna kuna, dok je prekršajnim sudovima predloženo 537 prijedloga oduzimanje protupravno stečene imovine u visini od 21,6 milijuna kuna.
Dodavši da je spriječen i nelegalni rad usmenim rješenjima u 2.119 slučajeva ili 11 posto više nego lani, Kovačević je naglasio da su ove godine pojačane nadzore provodili u gotovo svim segmentima pružanja turističkih i ugostiteljskih usluga angažirajući više od 750 inspektora.
U glavnoj, ljetnoj sezoni, najviše su kontrolirali iznajmljivanje smještaja, rad bez propisanih uvjeta i nelegalan rad, bespravno kampiranje, plaćanje i neplaćanje boravišne pristojbe, isticanje cijena usluga i drugo.
Utvrđeno je i da među nelegalnim iznajmljivačima u domaćinstvima osim 436 domaćih ima i stranih državljana, među kojima je od 203 nadzora u 87 utvrđena nelegalnost u poslovanju ili 107 posto više nego lani. Među strancima propise su najviše kršili Slovenci, Austrijanci, Mađari i Nijemci, vlasnici nekretnina.
Kod 1.964 poslodavca u turizmu utvrđeno je 2.109 povrede propisa zapošljavanja i rada, te zatečeno 290 radnika na 'crno'.
Pohvalivši dobru suradnju s Ministarstvom turizma Kovačević je, kao i ministar turizma Damir Bajs, na skupu najavio nastavak te suradnje te pojačanih nadzora i iduće godine.
Istaknuvši da je i 1 posto sive ekonomije u turizmu nedopustivo, ministar je kazao da je pojačana suradnja s Državnim inspektoratom dugoročni projekt.