Šeks je istaknuo da Hrvatska kao većinska katolička zemlja i Sveta Stolica njeguju iznimno bilateralne odnose koji su okrunjeni s čak tri posjeta pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj, a hrvatski se narod "žarko nada i skorom posjetu aktualnog pape Benedikta XVI. Hrvatskoj".
"Duboke veze hrvatskoga naroda s Petrovom Stolicom očituju se već četrnaest stoljeća, ne samo u Hrvatskoj, već i u europskoj povijesti, a svaki posjet Svetog Oca Hrvatskoj donosi poruke mira i ohrabrenja", rekao je potpredsjednik Šeks. Podsjetio je da su četiri potpisana bilateralna ugovora koje je ratificirao Hrvatski sabor temelj diplomatskih odnosa između Republike Hrvatske i Svete Stolice.
Govoreći o putu Hrvatske ka Europskoj uniji, potpredsjednik Šeks je rekao da Hrvatska želi zaključiti tehničke pregovore s Unijom do početka 2011. godine, kako bi za vrijeme mađarskog predsjedanja Unijom mogla potpisati Pristupni ugovor. Naglasio je da upravo Sveta Stolica snažno pridonosi stvaranju i širenju pozitivne atmosfere za primanje Hrvatske u članstvo Europske unije.
Govoreći o stanju u regiji, rekao je da Hrvatska pridaje veliku važnost jačanju regionalne suradnje i davanju euroatlantske perspektive svim državama regije. Ipak, istaknuo je zabrinutost za stanje u Bosni i Hercegovini, posebice za opstanak Hrvata katolika u toj zemlji, prema priopćenj.
Zajednički je apostrofirano da se budućnost BiH mora temeljiti na konceptu cjelovitosti države i jednakopravnosti naroda koji tamo žive. U tom kontekstu je iznimno značajno i sa zadovoljstvom primljeno osnivanje vojnog ordinarijata u BiH.
Katolička crkva i Sveta Stolica s velikom pažnjom prate proces europskog proširenja, kao što je Sveta Stolica s istom pažnjom pratila proces rađanja Europske unije, istaknuo je monsignor Mamberti. Duboka pozitivnost sveukupnog procesa leži u projektu pomirenja i mira među svim narodima, a sam projekt je osmišljen na način da europski narodi dijele iste vrijednosti, dodao je.
"Mi podržavamo taj projekt europskih integracija, kao i proces pristupanja Hrvatske, jer ona već pripada kako povijesno i geografski, tako i kulturno, duhovno i po svojim vrijednostima, Europi. Toplo se nadam da će Hrvatska unijeti u EU svoje duhovno bogatstvo i vrijednosti za koje se toliko borila tijekom stoljeća", rekao je Mamberti.
Dodao je da Sveta Stolica podržava i euroatlantske težnje zemalja regije, smatrajući ih čimbenikom stabilnosti čitave regije. Sveta Stolica, nastavio je, s velikom pozornošću prati situaciju u BiH i dijeli mišljenje da ukoliko želi sačuvati svoju suverenost, BiH mora osigurati jednakost za sva tri naroda u toj zemlji.
"Katolička crkva u BiH je vrlo angažirana u tom smislu i podržavamo sve njene napore", rekao je Mamberti te uputio najbolje želje Hrvatskoj i hrvatskome narodu.