Da sam sudac Ustavnog suda, glasao bih drukčije, izjavio je Josipović nakon današnje sjednice Vijeća za socijalnu pravdu istaknuvši kako time ne poriče pravo sucima Ustavnog suda na njihovu odluku, jer to je njihova ustavna ovlast.
Pritom je podsjetio kako je u prethodnim fazama rasprave o referendumu o izmjenama ZOR-a predlagao neke kompromisne odluke u smislu uvjetnog raspisivanja referenduma, jer je riječ o vrlo osjetljivom pitanju za hrvatsko društvo.
Radi se o pitanju oko kojega se veliki broj građana vrlo jasno opredijelio i mislim da je stvar poštivanja volje građana da se o tome donesu razumne odluke, kazao je Josipović.
Odluka Ustavnog suda ne sprečava Sabor da možda ponovno razmotri to pitanje i ideju o tzv. uvjetnom raspisivanju referenduma. Time bi se podržala politička volja građana, Sabor i sve političke stranke pokazali bi da uvažavaju volju građana, te bi se nastavio socijalni dijalog, smatra Josipović.
Najavio je da će o tom pitanju razgovarati sa sindikatima, te s premijerkom Jadrankom Kosor i političkim strankama, jer riječ je o iznimno važnom pitanju koje je od velikog utjecaja na stabilnost zemlje.
Komentirajući sindikalne najave prosvjeda protiv te odluke, kao i reakciju Ustavnog suda koji je sindikate optužio da upućuju "rušilačke poruke", Predsjednik je podsjetio kako je pravo mirnog prosvjeda zajamčeno Ustavom.
"Ustavno je pravo sindikata i općenito građana da izražavaju nezadovoljstvo ne narušavajući pritom javni red", istaknuo je Josipović dodajući kako time ne potiče sindikate na prosvjede.
Na upit o mogućem političkom utjecaju na Ustavni sud Josipović je kazao kako za to nema nikakvih dokaza te istaknuo da treba ustanoviti takav mehanizam izbora koji neće izazivati nikakvu sumnju u političku nepristranost sudaca.
Govoreći o "načinu izbora koji će reafirmirati struku a minimalizirati političke utjecaje", Josipović je podsjetio kao smo donedavno imali sustav koji je "omogućavao sumnju u smislu političkog izbora", jer se odlučivalo većinom glasova u Saboru.
Sadašnje rješenje je puno bolje jer dvotrećinska većina jamči u većoj mjeri da izabrani suci uživaju podršku različitih političkih opcija, što znači da neće biti jasno politički svrstani.
No, ima i drugih mehanizama za poboljšanje načina izbora sudaca, posebice u proceduri predlaganja, u načinu provjere svjetonazora i mogućih političkih veza itd.
Mislim da Hrvatska nije dokraja razvila svijest o potrebi da se na posebno kontrolirani način biraju suci Ustavnog suda, jer i građanima suci moraju izgledati politički neovisni, kako bi u njih imali povjerenje, rekao je Josipović.