Za 120 mjesta u parlamentu natječe se 29 političkih stranaka, a najmanje ih šest ima izgleda prijeći izborni prag od pet posto. Izbore će obilježiti i snažne mjere sigurnosti.
Na izbore je pozvano 2,8 milijuna birača s pravom glasa, a osim 22 promatrača iz Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), izbore će pratiti dodatnih 300 promatrača. Prvi rezultati očekuju se u ponedjeljak, javlja agencija AFP.
Kirgistan, jedina zemlja na svijetu s ruskom i američkom vojnom bazom, bira zastupnike prema novome ustavu čime bi kao prva u srednjoj Aziji trebala uspostaviti sustav parlamentarne demokracije.
Taj bi proces međutim mogao ponovno raspiriti političko i etničko nasilje u zemlji.
Nakon pobune u travnju u kojoj je svrgnut predsjednik Bakijev, a na čelo prijelazne vlade stupila Roza Otunbajeva, Kirgistan je u lipnju donio novi ustav koji ukida predsjednički sustav.
Novi kirgistanski premijer trebao bi ujediniti zemlju, prevladati političke napetosti i etničke podjele između Kirgiza i Uzbeka zbog kojih je 400 ljudi ubijeno u lipnju, a tisuće su ostale bez domova.
Međutim, Rusija i analitičari strahuju da će to biti teška zadaća jer bi razmrvljeni parlament mogao paralizirati politički proces i potaknuti nasilje u borbi stranaka za vlast.
U srednjoj Aziji, regiji bogatoj energetskim izvorima, Kirgistan je važan kao strateški partner Rusiji i Sjedinjenim Državama koje ondje imaju svoje zračne baze po čemu je ta država jedinstvena u svijetu.