Međunarodnim terorizmom zabrinuto je 38 posto građana, a po 31 posto nuklearnim oružjem te kriminalom i korupcijom, pokazalo je istraživanje GfK-a, provedeno u prosincu ove godine na uzorku od 1000 osoba starijih od 15 godina.
Vjerskom i etničkom mržnjom zabrinuto je 22 posto ispitanih, nezaposlenošću 20 posto, AIDS-om i zaraznim bolestima poput ptičje gripe 18 posto, naglu promjenu klime prijetnjom smatra 14 posto, a jaz između bogatih i siromašnih 13 posto.
Na začelju rang liste prijetnji na svjetskoj razini nalaze se globalizacija kojom je zabrinuto tek četiri posto ispitanih te zagađenje okoliša, što prijetnjom smatra 10 posto ispitanih.
Kada je riječ o problemima kojima se suočavamo u Hrvatskoj ispitanici su najviše zabrinuti nedostatnim plaćama i mirovinama, što je na skali od jedan do pet ocijenjeno prosječnom ocjenom 4,4, pri čemu jedan znači uopće nisam zabrinut, a pet izuzetno sam zabrinut.
Sljedeća četriri problema prema kojima građani pokazuju najveću zabrinutost su nezaposlenost, kriminal, mito i korupcija te općenito nizak životni standard, što je ocijenjeno istom prosječnom ocjenom - 4,3.
Ispitanici su gotovo podjednako zabrinuti rastom cijena (ocjena 4,2) i ekonomskom nestabilnošću (ocjena 4,1), dok socijalna politika, neučinkovita vlada i zlouporaba droga dijele prosječnu ocjenu 4,0.
Javno zdravstvo dobilo je ocjenu 3,8, a AIDS i zarazne bolesti, politika i obrazovanje te zaštita okoliša dijele ocjenu 3,7.
Na začelju liste zabrinutosti su odnosi sa susjednim zemljama (ocjena 3,2) te populacijska politika i međunarodni odnosi koji dijele ocjenu 3,4.