FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljena knjiga "Mussolinijevi logori" Carla Capogreca

Autor: ;macu;
ZAGREB, 22. studenog 2006. (Hina) - Knjigu "Mussolinijevi logori" talijanskog povjesničara Carla Spartaca Capogreca predstavili su danas u Zagrebu recenzenti knjige akademik Petar Strčić i Damir Grubiša.
ZAGREB, 22. studenog 2006. (Hina) - Knjigu "Mussolinijevi logori" talijanskog povjesničara Carla Spartaca Capogreca predstavili su danas u Zagrebu recenzenti knjige akademik Petar Strčić i Damir Grubiša.

Predstavljanju je prisustvovao i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, koji je, obraćajući se nazočnima, rekao kako je dobro da u Hrvatskoj, gdje su mnogi ljudi na vlastitoj koži iskusili strahote Mussolinijeva fašizma, pa i njegovih logora, sada imamo tu knjigu.

Akademik Petar Strčić govoreći o sadržaju knjige istaknuo je kako ona govori o talijanskome fašističko-kraljevskom zlu nad samim Talijanima, a još više o nanošenju teškoga zla drugima, pa tako i brojnim Hrvatima, od godine 1940. do 1943.

"Djelo može poslužiti kao uzor i hrvatskim znanstvenicima - kako izbjeći nacionalističku komponentu, u nas i danas prisutnu, kako objektivno pisati o veoma delikatnim i tragičnim, davnim povijesnim sadržajima, ali isto tako i o nedavnim događajima", rekao je Strčić, koji je napisao pogovor knjizi.

Istaknuo je da je to djelo znanstvenog karaktera, s najnovijim rezultatima opće povijesne, nacionalne, političke, pravno povijesne, pravne i viktimološke znanosti i velikim brojem referenci, od kojih su nam neki sadržaji dosad bili nepoznati, a striktno se oslanja ne samo na sjećanja, nego i na vrela iz arhiva samih vladajućih struktura.

Akademik Strčić upozorio je da autor, uz ino, otkriva kako su u jednoj antologiji 1963. objavljene dvije fotografije djece u Auschwitzu, a zapravo su to djeca snimljena u logoru na Rabu.

U knjizi autor, uz logore na Apeninskom poluotoku, u posebnim poglavljima govori o logorima "za Slavene" i "za bivše Jugoslavene" te o "glavnim logorima na anektiranim jugoslavenskim područjima", zapravo u Hrvatskoj - koncentracijskim logorima na Rabu, Molatu, Prevlaci i Zlarinu.

Ističući kako je knjiga dragocjen doprinos modernoj historiografiji u rasvjetljavanju fašizma, Damir Grubiša je rekao da to mračno razdoblje nije dostatno razotkriveno jer Talijani nisu doživjeli defašizaciju kao što su Nijemci doživjeli denacifikaciju.

"Ova knjiga nam otkriva mračno lice fašizma koje se često želi zaboraviti", istaknuo je Grubiša, dodajući kako je to prvo sustavno djelo o dučeovim logorima koji otkrivaju bit fašizma. Pišući tu knjigu, autor je želio, ustvrdio je, razbiti mit, a posebice Berlusconijevu izjavu iz 2003., koja je zapanjila mnoge u Europi, o tome kako Mussolini nije nikoga ubio, a protivnike je upućivao na ladanje.

Talijansko izdanje knjige "I campi del duce" objavila je 2004. u šest tisuća primjeraka poznata izdavačka kuća "Einaudi", a rasprodano je za tri mjeseca te je nedavno objavljeno drugo izdanje.

Hrvatsko izdanje knjige (389 str.) s podnaslovom "Internacija civila u fašističkoj Italiji (1940.- 1943.)" objavio je "Golden marketing - Tehnička knjiga", a s talijanskog je preveo Mirko Šikić, koji je napisao predgovor.

Carlo Spartaco Capogreco (1955.) profesor je moderne političke povijesti na Fakultetu političkih znanosti u Kalabriji. Smatra ga se najboljim stručnjakom za talijanski građanski fašistički pokret.

(Hina) xmc ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙