FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dražen Budiša: Hrvati će i dalje živjeti pod hipotekom

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 11. studenoga 2006. (Hina) - Urednik za humanističke znanosti u "Školskoj knjizi", Dražen Budiša, ocijenio je danas na Interliberu Zagrebačkog velesajma (HV) kako će hrvatski narod i ubuduće živjeti pod hipotekom jer ga se sustavno optužuje da je hrvatska država nastala na zločinačkom pothvatu.
ZAGREB, 11. studenoga 2006. (Hina) - Urednik za humanističke znanosti u "Školskoj knjizi", Dražen Budiša, ocijenio je danas na Interliberu Zagrebačkog velesajma (HV) kako će hrvatski narod i ubuduće živjeti pod hipotekom jer ga se sustavno optužuje da je hrvatska država nastala na zločinačkom pothvatu.

"Na stvaranju te hipoteke neki će ponovno dobro živjeti", rekao je Budiša, zapitavši "što će biti s našim identitetom?"

Ocijenio je da se "nekada u sudnicama događala hrvatska povijest", a "danas se u njima piše hrvatska povijest". Ustvrdio je kako Hrvati danas ne znaju koji su im državni blagdani.

Nadalje Budiša je zapitao "kako neki danas mogu tvrditi da u vrijeme kada je izvršena agresija na Hrvatsku, uvoz oružja nije bio nacionalni interes?"

"Izgleda kako nam se dosanjani san o hrvatskoj državi vraća kao noćna mora", dodao je.

Naglasivši kako Republiku Hrvatsku neki optužuju za agresiju i secesiju u BiH, Budiša je kazao "da je u BiH bilo oko 1500 hrvatskih vojnika". "Toliko vojnika čini jednu brigadu, a ona po vojnim pravilima nije dovoljan ni za secesiju jedne livade", ocijenio je, te dodao kako je "to bila psihološka pomoć hrvatskom narodu u BiH koji se borio za svoj životni opstanak".

Podsjetio je također kako se iz 26 mjesta u Republici Hrvatskoj slalo oružje za Armiju BiH, te da se "u tri ekonomska središta prikupljala pomoć".

Također je u Hrvatskoj bilo 15 centara za obuku Armije BiH, a u Republici Hrvatskoj su formirane četiri postrojbe Armije BiH.

"U prvom izbjegličkom valu iz BiH Republika Hrvatska je primila više od 404 tisuće izbjeglica, koji su uglavnom bili Bošnjaci iz BiH, a tada su u Hrvatskoj bile ustrojene škole za izbjeglice, u kojima se poučavao bošnjački jezik", rekao je.

Budiša je podsjetio i da je Republika Hrvatska skrbila za ranjenike Armije BiH, a u hrvatski bolnicama bilo je zbrinuto više od 10 tisuća ranjenika.

"Više od 600 milijuna kilograma medicinske pomoći za Bošnjake iz KBC-a Split odaslano je u 25 mjesta u BiH", a "u Hrvatskoj su tijekom rata djelovale i 234 dobrotvorne udruge, koje su skupljale pomoć za Bošnjake", naglasio je.

Unatoč tome, istaknuo je Dražen Budiša, tri hrvatska generala čekaju na suđenje u Haagu, a njima šestorici tamo se već sudi za agresiju na BiH. "Devet generala HV-a čeka još na suđenje u BiH, a jedan general umire zatočen u zatvorskoj bolnici, Ulici Sv. Šimuna", kazao je.

Dražen Budiša govorio je danas na Interliberu u Zagrebu na predstavljanju knjiga nakladnika "Školske knjige" i Hrvatskog instituta za povijest - "Ustaško-domobranski pokret" autora Marija Jareba, "Hrvatska u jugoslaviji 1945.-1991." Zdenka Radelića i knjige "Stvaranje hrvatske države i Domovinski rat", skupine autora.

(Hina) xmkov ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙