Tečaj zelene valute dosegnuo je tijekom tjedna najvišu razinu prema japanskoj valuti u proteklih 10 mjeseci od 119,83 jena. Potkraj tjedna blago se spustio na 119,63 jena, ojačavši na tjednoj razini 0,5 posto.
Istodobno, euro se bio spustio i do 1,25 dolara, najniže razine u zadnja dva i pol mjeseca, no dolar nije uspio probiti psihološki važnu granicu od 1,246 dolara za euro. Završio je tjedan na 1,2511 dolara za euro, odnosno 0,7 posto više nego u tjednu ranije. Zelembać je ojačao i na 1,272 švicarskih franaka, dosegnuvši najvišu razinu od travnja. Tečaj eura prema jenu ostao je pak nepromijenjen na 149,7 jena za euro, što je gotovo jedan jen ispod rekordne kolovoške razine.
Dolar je crpio potporu iz optimističnih izjava čelnih dužnosnika Fed-a o stanju u američkom gospodarstvu i potrebi obuzdavanja inflacije. Tako je u utorak predsjednik ogranka Fed-a u Dallasu Richard Fischer izjavio da se zasad slaže s monetarnom politikom središnje banke iako bi se po potrebi založio i za dodatno podizanje kamatnih stopa kada bi to zahtijevala borba protiv inflacije.
Poznati monetarni "jastreb", predsjednik ogranka Fed-a u Richmondu Jeffrey Lacker, koji je u rujnu jedini glasao protiv prijedloga o zadržavanju kamata na razini od 5,25 posto, rekao je da još valja biti na oprezu u pogledu inflacije.
"Oštre izjave dužnosnika Fed-a, rast prinosa na američkim tržištima obveznica i dionica i posljednje izvješće o zaposlenosti pridonijeli su smirivanju bojazni tržišta da će rast američkog gospodarstva usporiti a kamatne stope biti snižene", konstatirao je Masafumi Yamamoto iz tokijskog Nikko Citigroupa.
Međutim, u srijedu je objavljena službena bilješka s posljednjeg sastanka Feda u rujnu. Iako su dužnosnici Feda na tom sastanku izrazili "priličnu zabrinutost" zbog rizika od inflacije i najavili ustrajno suzbijanje inflatornih pritisaka, analitičari su zaključili da svi pokazatelji očigledno ipak ukazuju na usporavanje rasta američkog gospodarstva a time i na vjerojatno rezanje kamatnih stopa u drugoj polovini sljedeće godine. "Tržište je razmotrilo bilješku sa sastanka Fed-a i zaključilo da je dosadašnja reakcija bila pomalo pretjerana pa smo sada svjedoci korekcije dolara. Fed si pak nastoji sačuvati manevarski prostor", zaključio je Mitul Kotecha iz Calyona, ustrajući na procjeni da će središnja američka banka sljedeće godine sniziti kamatne stope.
U međuvremenu, jen proganja objava Sjeverne Koreje da je uspješno izvela podzemni nuklearni pokus. Naime, tržišta pozorno prate zbivanja u Sjevernoj Koreji nakon najave nuklearnog pokusa koja je potaknula Južnu Koreju na uvođenje stanja pojačane pripravnosti. Zbog geografskog položaja Japana u odnosu na Sjevernu Koreju kao i njegove ovisnosti o izvozu u Aziju jen obično snosi negativne posljedice napetosti oko te dalekoistočne staljinističke zemlje.
"Kad god se nešto dogodi sa Sjevernom Korejom, tržište zahvati nervoza da bi se moglo izroditi u nešto ozbiljnije. Jen je već neko vrijeme slabio pa je nuklearni test stigao u nepovoljnom trenutnu za japansku valutu", objasnio je Ian Gunner iz Mellon Financial Corporationa.
Od ostalih valuta, isticao se australski dolar, koji je ojačao prema američkom imenjaku za 0,8 posto na 0,7481 američkih dolara nakon što su službeni podaci o padu stope nezaposlenosti u Australiji potaknuli očekivanja da će središnja australska banka ove godine ponovno podići kamatne stope.