Euro je do podneva nakratko blago ojačao prema dolaru pa se njime trgovalo po 1,2762 dolara, da bi se potom spustio na 1,2711 dolara za euro, zabilježivši na dnevnoj razini pad od 0,2 posto. Europska valuta oslabila je za toliko i prema jenu, pa se njome trgovalo po 148,2 jena. Tečaj dolara ostao je pak nepromijenjen u odnosu na jen i iznosio je 116,5 jena.
Važan europski pokazatelj, njemački Ifo indeks poslovne optimističnosti zabilježio je u rujnu nešto blaži pad no što se očekivalo, spustivši se s kolovoških 105,0 na 104,9 bodova. Analitičari su očekivali njegovo spuštanje na 104,4 boda.
"Riječ je o prilično optimističnom podatku za eurozonu. Tržište i dalje očekuje da će Europska središnja banka (ECB) postupno podizati kamatne stope. To bi trebalo značiti dvije odluke o podizanju kamatnih stopa u ovoj godini", ocijenio je Johan Javeus iz stockholmskog SEB Merchant Banking-a.
Američki dolar konsolidirao se pak uoči objave niza podataka o stanju u američkom gospodarstvu i ovotjednih govora dužnosnika središnje američke banke Fed, koji bi trebali naznačiti hoće li središnja banka u sljedećem potezu sniziti kamatne stope.
"Nitko ne vjeruje da se u SAD-u uopće razmatra mogućnost podizanja kamatnih stopa. Većina očekuje da će Fed u sljedećem potezu sniziti kamatne stope. Rasprava se vrti oko toga kada će to biti učinjeno. Što više bude slabijih podataka, to ćemo se više približiti spuštanju kamatnih stopa", dodao je Javeus.
Među ostalim valutama isticao se novozelandski dolar koji je dosegnuo novu najvišu razinu prema američkom dolaru u proteklih sedam mjeseci od 0,6721 američkih za novozelandski dolar, da bi potom i njegov tečaj oslabio, izgubivši na dnevnoj razini na vrijednosti 0,4 posto.