Sva se zbivanja u lokalnim zajednicama održavaju od 2. do 8. listopada pod motom "Ljubav djeci prije svega" te dječjom porukom "Odrasli, slušajte nas!".
"Cilj je Dječjeg tjedna usmjeriti pozornost javnosti na stanje, prava i potrebe djece, organizirati igre i priredbe za djecu, te pokrenuti nove akcije i volonterski rad odraslih za dobrobit djece", kažu u Savezu društava Naša djeca.
Priredit će se brojne izložbe, okrugli stolovi i radionice, a na kraju tjedna održat će se u Lovranu središnja smotra dječjeg stvaralaštva iz društava Naša djeca na kojem će sudjelovati oko 800 djece. Predstavnici djece posjećivat će gradonačelnike i načelnike općina kojima će izložiti svoje prijedloge za poboljšanje položaja djece u njihovim sredinama.
Prema izvješću UN-a o stanju djece za 2006. godinu, milijuni djece danas žive bez odgovarajuće zaštite od namjerno nanesenog zla. Ta djeca postaju "nevidljiva" u skrivenim situacijama zlostavljanja i iskorištavanja koje se ne broje u službenim statistikama. Čak i djeca koju viđamo svaki dan mogu postati nevidljiva kada su zanemarena ili ignorirana, upozorava UN.
Procjenjuje se da oko 8,4 milijuna djece radi u strašnim okolnostima: ucijenjena da rade za otplatu dugova svojih obitelji te na druge oblika ropstva, prostitucije ili pornografije.
Prisilni rad je u većini slučajeva prikriven problem, s vrlo malo službenih podataka i niskom razinom svijesti javnosti o njegovoj prirodi ili proširenosti.
Zbog siromaštva i slabe zdravstvene zaštite u najnerazvijenijim zemljama jedno od četiri djeteta umire prije navršene pete godine života, a jedno od 10 djece umire prije navršene prve godine života, upozorava UN.
Iako se Hrvatska u izvješću ne spominje poimence, u Uredu UNICEF-a u Hrvatskoj ističu da se i kod nas pojavljuju slučajevi djece koja odrastaju na ulici ili koju se izrabljuje.
Također, mnoga djeca u Hrvatskoj zbog svojeg invaliditeta nemaju pristup školi ili igralištu, velik broj djece umjesto u obiteljima živi u državnim ustanovama, a sve je više otkrivenih slučajeva djece žrtava nasilja u svojim obiteljima.
U anketi koju je UNICEF prije nekoliko godina proveo među hrvatskim roditeljima pokazalo se da oni kao prioritete u pravima djece ističu sprečavanje nasilja nad djecom i među djecom, te poboljšanje sustava školovanja.
U društvima Naša djeca posebno se zalažu da se više čuje glas djece, odnosno da imaju priliku nadležnima reći što osjećaju i misle da bi se trebalo promijeniti, umjesto da odrasli uvijek odlučuju za njih.