Konferencija je okupila pedesetak udomitelja, socijalnih radnika i stručnjaka koji su raspravljali o problemima sustava skrbi za djecu, ulozi udomitelja, kao i važnosti udomiteljskih udruga.
U Hrvatskoj je prema podacima iz 2004. godine bilo udomljeno 2.331 dijete u 1.232 udomiteljske obitelji. Temeljem Zakona o socijalnoj skrbi udomljeno je njih 1.330, a temeljem Obiteljskog zakona, dakle zbog zanemarivanja u obitelji i sličnog, 1.001 dijete.
U skladu sa Zakonom o socijalnoj skrbi, udomitelji mogu dobiti do petero djece, a naknada koju primaju za svako dijete, ovisno o njegovoj dobi, iznosi od 1.400 kuna do 1.800 kuna mjesečno.
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi potiče udomiteljstvo kao alternativni oblik smještaja djece izvan vlastitih obitelji, te organizira niz projekata vezanih za podizanje takve djece i edukaciju udomitelja, rekla je Vesna Mastela-Bužan iz Ministarstva zdravstva.
Govoreći o ulozi centara za socijalnu skrb, rekla je kako bi oni trebali pružati podršku udomiteljima, ali i nastojati da se dijete što prije vrati u svoju vlastitu obitelj, ako je to moguće.
Voditeljica Foruma udruga udomitelja djece "Za kvalitetno udomiteljstvo" Vesna Pupavac smatra da udomitelji dobivaju nedovoljnu socijalnu, stručnu i financijsku podršku društva.
Dok udomitelji u Hrvatskoj nemaju ni radni status, niti naknadu za staž, u razvijenim zemljama postoji cijela mreža službi za potporu udomiteljima, istaknula je Pupavac.
Svoje viđenje sustava skrbi za djecu i uloge udomiteljstva iznijeli su i predstavnici Međunarodne udruge udomitelja djece, predstavnici Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, te brojni drugi.