Također je preporučila da se djeca zaštite od medijske eksponiranosti koja ih može traumatizirati i ostaviti trajne posljedice, stoji u priopćenju iz Ureda pravobraniteljice za djecu.
U skladu s tim preporučeno je uključivanje djece u psihosocijalni program te kontinuirani nadzor i rad s obitelji uz uključivanje u obiteljsko savjetovalište, kako bi se u budućnosti prevenirali i izbjegli takvi tragični događaji.
U svom obraćanju Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi te Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti pravobraniteljica je preporučila hitnu realizaciju mjera koje su zacrtane Nacionalnim planom aktivnosti za dobrobit, prava i interese djece od 2006. do 2012. godine.
Mjere predviđaju ustrojavanje savjetovališta i centara za planiranje obitelji i reprodukcijskog zdravlja u cilju smanjenja smrtnosti novorođenčadi, te sustavno praćenje i zdravstveni nadzor svih žena u trudnoći, porođaju i nakon porođaja.
Mjerama se potiču preventivne aktivnosti kao što su ustrojavanje mobilnih savjetodavnih timova stručnjaka na ruralnim i teško dostupnim područjima te provedba kampanja s ciljem informiranja javnosti, posebice trudnica, o mogućnostima koje im stoje na raspolaganju u slučaju rođenja neželjenog djeteta.