Švicarska valuta oslabila je u odnosu na euro 0,1 posto na 1,5886 franaka za euro, nadomak nakratko dosegnutoj najnižoj razini u proteklih šest i pol godina u odnosu na europsku valutu od 1,5911 franaka.
Švicarski franak spustio se i na najnižu razinu u protekla dva tjedna u odnosu na dolar od 1,2549 franaka za dolar.
Franak je zajedno s jenom u skupini vodećih svjetskih valuta s najnižim prinosima, pri čemu se očekuje da će SNB u četvrtak podići kamatne stope na 1,75 posto. Usporedbe radi, ključne kamatne stope u eurozoni iznose tri a u SAD-u 5,25 posto.
Očekivanja agresivnijeg zaoštravanja švicarske monetarne politike izjalovila su se nakon što je član izvršnog odbora SNB-a Philipp Hildebrand u razgovoru za jedan tjednik izjavio da će sljedeće godine rast švicarskog gospodarstva usporiti te da je poslovni ciklus dosegnuo vrhunac.
"Nema sumnje da je proteklih mjeseci bilo u modi prodavati valute s nižim prinosima kako bi se financirala kupovina onih s višim prinosima. Kada su u pitanju švicarski franak i jen, valute s niskim prinosima, taj je rizik i dalje aktualan", naglasio je Martin McMahon iz Credit Suissea.
Japanski je pak jen u srijedu ojačao na 118,14 jena za dolar, oporavivši se od prethodnog dana zabilježene najniže razine u odnosu na američku valutu od 118,14 jena za dolar. Blago je ojačao i u odnosu na euro, za nekih 0,2 posto, pa se za europsku valutu trebalo izdvojiti 149,31 jena.
Japansku valutu poduprle su spekulacije o tome što bi skupina G7 mogla reći na predstojećem sastanku u Singapuru u vezi s njezinom slabošću. Svaki spomen prilagodbe valuta vjerojatno će potaknuti jačanje jena.
Tečaj eura ostao je gotovo nepromijenjen u odnosu na dolar i iznosio je 1,2679 dolara za euro.