Predloženici su, u okviru svojih programa, govorili o organizaciji i financiranju Sveučilišta, programima izvođenju i kakvoći nastave te znanosti, istraživanju, stručnom radu i odnosima Sveučilišta s okruženjem.
Po Krajcarovim riječima, Sveučilište je preveliko da bi se njim moglo vladati, ali je dovoljne veličine da se njime može upravljati. "Neke su forme organizacije dobre, a druge loše, poput prenošenja informacija na niže instance", rekao je, dodavši kako će se to, ako on postane rektor, mijenjati.
Ocijenio je, također, kako nastavni rad i programe treba temeljiti na interdisciplinarnosti i transdisciplinarnosti.
"Na području znanosti treba postići svjetsku konkurentnost", rekao je, dodavši kako planira utemeljiti ured za školovanje, intelektualno vlasništvo i pojačati veze s gospodarstvom.
Organizaciju Sveučilišta treba poboljšati, napomenuo je Bjeliš, dodavši kako treba dobro postaviti rektorski kolegij. Ocijenio je da sveučilišni proračun nema dobar sastav. Zauzeo se za "stabilnost" programa i izvođenja nastave.
"Za razvoj znanosti i istraživanja treba osnovati razvojne fondove", rekao je Bjeliš, dodavši kako bi trebalo ući i u raščišćavanje nedefiniranih pitanja o postdiplomskim studijima.
Na pitanje o položaju umjetničkih akademija na Sveučilištu, Krajcar je njihovu ulogu ocijenio iznimno važnom.
Bjeliš je sadašnje stanje ocijenio zadovoljavajućim. "Oprezan sam u pitanjima financiranja", rekao je.
Oba su kandidata kazali kako treba ravnomjerno razvijati sve sastavnice Sveučilišta.
Krajcar je napomenuo kako treba izbjegavati dupliciranje studija, dodavši kako ipak studiji računarstva na PMF-u i FER-u nisu istovjetni studiji.
O pitanju tzv. dekanskoga roka, koji su danas potpisivanjem peticije tražili studenti Pravnoga fakulteta, Bjeliš je ustvrdio da bi trebali biti fleksibilni i pomoći studentima.
"Ako peticiju potpisuju tzv. bolonjci, onda ne bi bilo dobro za studente da im se pomaže na takav način", napomenuo je Krajcar.
Kandidati su također odgovarali na pitanja o mogućoj profesionalizaciji upravljanja Sveučilištem, raspodjeli i financiranju sastavnica Sveučilišta i ulozi bivših studenata zagrebačkoga Sveučilišta u njegovu razvoju.
Novi rektor Sveučilišta u Zagrebu birat će se 27. rujna na zajedničkoj sjednici Senata i vijeća područja.