Sukladno svim naporima koji su se činili prethodnih godina došlo je vrijeme da pšenica prestane biti političko pitanje već da bude pitanje tržišta, rekao je Čobanković.
Ministar očekuje da će se idući tjedan održati sastanak s proizvođačima i organizatorima otkupa na kojem će se znati kolika će biti zaštitna cijena i na kojem će se potpisati protokol o spomenutom modelu otkupa.
U tijeku su, rekao je, izmjene i dopune Zakona o novčanim potporama u koje će se ugraditi varijanta povećanja potpora za pšenicu i stvoriti pretpostavke za realizaciju dogovora.
Sam dogovor između proizvođača i prerađivača pšenice prepuštam njima, oni moraju pregovarati oko cijena, kazao je Čobanković, dodajući kako je cilj ovakvog modela stvoriti konkurentnost u proizvodnji pšenice.
Predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza Darko Grivičić mišljenja je kako je tržišni princip otkupa pšenice jedini prihvatljiv. Iako su zahtjevi te udruge bili za povećanje poticaja na 2.650 kn/ha i potpuno tržišno formiranje cijene, Grivičić je istaknuo kako prijedlog ministra ide u dobrom smjeru i iskorak je prema traženju te udruge da pšenica postane kultura koja će biti konkurentna.
Ukoliko mlinarsko-pekarska industrija napravi ono što treba napraviti, odnosno ako ne budu "ucjenjivali, ta priča bi mogla sretno završiti", kazao je Grivičić.
Dobar poticaj, dodao je, dao je ministar kada je rekao da hrvatski poljoprivrednici imaju pravo ove godine, po prvi put, izvesti pšenicu kome hoće i koliko hoće. To znači da imaju mogućnost tražiti kupce za pšenicu i u Hrvatskoj, ali i u Sloveniji ili Bosni i Hercegovini ukoliko od njih mogu dobiti bolju cijenu.
Ukoliko se zaštitna cijena podigne na 80 ili 85 lipa za kilogram, mlinari ne bi trebali ići ispod lanjske cijene od nekih 90 do 92 lipe, što bi uz novi poticaj od 2.250 kuna po hektaru značilo da smo na pravom putu, odnosno da pšenica prestane biti politička kultura i da donošenje cijene pšenice više ne bude političko pitanje, zaključio je Grivičić.
Tajnik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje Stanko Zdravčević ministrov je prijedlog također ocijenio kretanjem ka pravom putu kako bi se napravio red na tržištu. Tržište treba diktirati otkupnu cijenu, a država treba participirati visinu poticaja.
(Hina) xtp yds