Kako je priopćio vladin ured za informiranje, novi je zakon potreban jer stari iz 2003. godine nije predvidio pravni temelj za postavljanje takvih zapreka pa se granica na mnogim mjestima mogla prelaziti nekontrolirano.
Novi je zakon potreban zbog postupka kojim Europska unija provjerava je li Slovenija sposobna provoditi šengenski granični režim na 670 kilometara dugačkoj granici s Hrvatskom koja je ulaskom Slovenije u EU postala vanjskom granicom Europske unije. U slučaju da se ceste i komunikacije na kojima nema granične kontrole ne zatvore, mogao bi doći u opasnost pravodobni ulazak Slovenije u šengensku zonu, što je predviđeno na jesen slijedeće godine.
Novi zakon određuje i uređenje pravno-imovinskih odnosa na mjestima gdje će se postaviti zapreke te koje će tijelo za popis spomenutih cesta i komunikacija biti zaduženo.
Lokalno pogranično stanovništvo i dalje će moći prelaziti granicu na mjestima na kojima nema granične kontrole u skladu s hrvatsko-slovenskim sporazumom o malograničnom prometu i suradnji, ali samo ako je mjesto prijelaza označeno u malograničnoj propusnici, obavijestio je ured za informiranje slovenske vlade.