"Moramo imati normalne odnose, ali u ključnim zahtjevima naše vanjske politike ne smijemo popuštati i moramo vjerovati da smo u pravu. U tome možemo uspjeti samo ako svatko od nas bude odvažan i dosljedan", rekao je Podobnik.
Njegova stranka zastupa najodlučnija stajališta o "pravednoj granici" s Hrvatskom koja bi uključivala i neposredan teritorijalni izlaz Slovenije na otvoreno more, cijeli Piranski zaljev i naselja na lijevoj obali Dragonje, gdje živi njihov član Joško Joras, ali Podobnik tvrdi da to nije samo njihovo stajalište nego i službena politika sadašnje vlade.
"Ta stajališta ugrađena su i u koalicijski ugovor. Raduje me što je nakon više godina otvoreno pitanje hrvatske kontrolne točke Plovanija koja je ilegalno sagrađen objekt. To je u dopisu slovenskim tijelima prije desetak godina priznala i hrvatska strana, a dokumenti koje je za zbornik o granici u Istri prikupila naša stranka bit će i sastavni dio Bijele knjige koje o pitanju definiranja granice s Hrvatskom priprema ministarstvo vanjskih poslova", rekao je Podobnik.
Dodao je da se slovenski političari za nacionalne interese, kad je riječ o odnosima s Hrvatskom, moraju boriti i u Ljubljani i u Bruxellesu, te da Slovenija ima dokaze da zastupa pravilna stajališta o granici koja bi uspjela i na međunarodnoj arbitraži.
"Moje je stajalište da bismo uspjeli i u slučaju arbitraže, među ostalim i zbog dosljednosti naše stranke sve od osamostaljenja do danas u ostvarivanju nacionalnih interesa. Polazno stajalište za arbitražu može biti samo cijela granica na moru i kopnu. Upravo zato je dokaz da je naš sudski inspektor nedavno izvodio kontrolu na lijevoj obali Dragonje za nas mali, ali vrlo važan dokaz", rekao je Podobnik, govoreći o zadnjem incidentu s Jorasom i reakciji slovenskih sudskih organa u Piranu na taj slučaj.
Podobnik je također ustvrdio da je inspektorica za okoliš iz njegova ministarstva u listopadu prošle godine izvršila kontrolu na lijevoj obali Dragonje.
"Time je priznata naša jurisdikcija. Hrvatska nije protestirala niti imala primjedaba iako je o tome bila obaviještena. O tome imamo opširnu dokumentaciju", rekao je Podobnik.
Na pitanje ima li smisla inzistirati na takvim stajalištima s obzirom na realno stanje, Podobnik je odgovorio da ima: "Povijest nas uči da nastojanja da se postigne pravedna granica ponekad traju desetljećima. Zato na njima treba inzistirati, a istodobno nastupati s argumentima, na europski način, te održavati normalne odnose sa susjednom državom na svim drugim područjima", rekao je Podobnik u razgovoru za ljubljanski "Dnevnik" od subote.